spacerkiem po Lublinie...

spacerkiem po Lublinie...

...kamienica przy ul.Krakowskie Przedmieście 25
W 1684 roku na miejscu obecnej kamienicy przy ulicy Krakowskie Przedmieście 25 znajdował się drewniany dom z ogrodem, zwany Zachariaszowskim. W 1826 roku właściciele posesji, rodzina Gałeckich, wybudowali w tym miejscu jednopiętrową kamienicę. Fakt ten potwierdza data 1826 oraz inicjały W.G. na balustradzie balkonu (obecnie zasłonięta z powodu remontu). Po roku 1864 na parterze budynku znajdował się Magazyn Mód czyli sklep z ubiorami luksusowymi prowadzony przez Franciszka Wilczyńskiego i Franciszka Magierskiego. W 1895 roku, po śmierci Franciszka Wilczyńskiego Jan Magierski (syn Franciszka) wykupił jego udziały, usamodzielnił się i przekształcił magazyn w Skład Materiałów Aptecznych i Farb. W latach przed wybuchem II wojny światowej sklep na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Staszica przeżywał swój największy rozkwit, prowadził go wówczas następny z rodu - Stanisław Magierski (farmaceuta). Stanisław był człowiekiem rozmiłowanym w sztuce. Grał na fortepianie, komponował, malował akwarele, fotografował. Wspólnie z innymi fotografującymi ówcześnie, m.in. z Edwardem Hartwigiem, założył w 1936 roku Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne. W czasie okupacji skomponował kilka piosenek na potrzeby zaprzyjaźnionego oddziału AK, do których też ułożył słowa. Jedną z tych piosenek to „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”
Działał w AK pełniąc funkcję zastępcy szefa Biura Informacji i Propagandy Okręgu Lubelskiego. Zaopatrywał też oddziały partyzanckie w lekarstwa i środki opatrunkowe.
Okres powojenny to najcięższy czas dla Stanisława Magierskiego. Więzienie, wyroki, represje polityczne były udziałem nie tylko jego ale też żony, Danuty. Firma jako „inicjatywa prywatna” w nowym ustroju była skazana na likwidację przez zadręczenie. Od lat 50. ubiegłego wieku mieścił się tu sklep Hurtowni Przemysłu Chemicznego.
W 1992 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków.
https://teatrnn.pl/leksykon/node/3037

dodane na fotoforum: