Nałęczów, Willa Nagórskich - Różana...

Nałęczów, Willa Nagórskich - Różana...

...zbudowana w latach 1889-1893 dla Adama i Walentyny Nagórskich. Odbywały się tu patriotyczne spotkania
nałęczowskiej elity, wieczory literackie i teatralne. U Nagórskich bywali m.in.: Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Gustaw Daniłowski, Michał E. Andriolli, Zofia Nałkowska, Władysław Tatarkiewicz. Walentyna Nagórska była animatorką teatru amatorskiego, który wystawiał Harde dusze wg E. Orzeszkowej, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Fircyk w zalotach Franciszka Zabłockiego. W sztuce Czyja wina wg H. Sienkiewicza wystąpił Stefan Żeromski. Z inicjatywy W. Nagórskiej, w 1924 r. , wmurowano na Pałacu Małachowskich tablicę poświęconą B. Prusowi, o czym wspomina Ł. Hornowska.

Willa Nagórskich znana również z faktu, iż to na niej jako pierwszej w Nałęczowie zawieszono biało-czerwone flagi,a działo się to w maju 1916 roku, w tym okresie w willi miał swą siedzibę Wydział Narodowy. Los willi był ściśle związany z dziejami Polski. Po latach niemieckiej okupacji i nieustającego niebezpieczeństwa konfiskaty przez rząd komunistyczny, Willa Różana uległa znacznej dewastacji.

W 2006 roku Willa Różana została zakupiona i troskliwie odrestaurowana przez Stanisława i Barbarę Burzyńskich, by dziś być lustrzanym odbiciem urzekającego piękna złotej epoki Nałęczowa.

dodane na fotoforum:

kolejne >

jolkas

jolkas

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

katka12

katka12 2015-08-31

ta mi się najbardziej podobała...mam ją na zdjęciach

dodaj komentarz

kolejne >