Lublin, Grand Hotel elewacja od str.Krakowskiego Przedmieścia...

Lublin, Grand Hotel elewacja od str.Krakowskiego Przedmieścia...

Kasa Przemysłowców Lubelskich założona została w 1884 r. przez właścicieli największych wówczas zakładów produkcyjnych : Adolfa Fricka - browaru, Emiliana Domańskiego - garbarni, Edwarda Krausse - młyna oraz Augusta Vettera, posiadacza browaru i słodowni piwa. Powołana do życia spółdzielnia kredytowa z nieograniczoną odpowiedzialnością, otrzymała nazwę "Kasa Przemysłowców Lubelskich", a od 1926 r. "Kasa Przemysłowców i Rolników Lubelskich". Poprzez udzielanie tanich kredytów przyczyniała się do podtrzymania działalności lubelskiego przemysłu i rzemiosła. Kasa początkowo mieściła się w gmachu teatru przy ul. Narutowicza. Dzięki dobremu zarządzaniu podjęto zamiar budowy własnej siedziby w okazałym centrum Lublina przy Krakowskim Przedmieściu w pobliżu Placu Litewskiego. Autorem projektu gmachu był łódzki architekt - Gustaw Landau Gutenteger, twórca m.in. projektu siedziby Towarzystwa Zachęty Sztuk Pieknych w Warszawie.
Trzykondygnacyjny gmach eklektyczny noszący cechy renesansu, klasycyzmu, a przede wszystkim baroku, wzniesiony został w szybkim tempie. Budowę rozpoczęto w połowie 1899 r., a ukończono w listopadzie następnego roku.
Wygląd budynku Kasy Przemysłowców Lubelskich był pozytywnie opiniowany w ówczesnej lubelskiej prasie : "budynek ma wygląd majestatyczny i jest niezaprzeczalnie ozdobą miasta". Gmach pełnił funkcje bankowe, administracyjne
i handlowe, a także mieszkalne. Na parterze mieściła się modna wówczas kawiarnia Władysława Rutkowskiego.
Obiekt posiada dwie reprezentacyjne elewacje od Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kołłątaja. Narożnik zdobi kopuła
z latarenką. Pod nią umieszczono zegar i herb guberni lubelskiej, która składa się z dwóch części: herbu województwa lubelskiego (jeleń w skoku) oraz herbu Chełma (niedźwiedź między trzema drzewami).
Podczas II wojny światowej budynek zajęli Niemcy, umieszczając w nim "Deutsches Haus" ("Dom Niemiecki").
W 1951 r. Skarb Państwa przeznaczył go na cele hotelarskie. Po gruntownej renowacji i modernizacji, z zachowaniem pierwotnych cech stylowych w latach 2001-2002 stał się prestiżowym, eleganckim hotelem czterogwiazdkowym - chlubą właściciela (Vor der Heyden Group) i miasta.

dodane na fotoforum:

kolejne >

jolkas

jolkas

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

bosia

bosia 2008-09-14

Piękny ten hotel :)
Ładny i ciekawy kawałek histori-pozdrawiam :)

dodaj komentarz

kolejne >