Lublin, Brama Krakowska

Lublin, Brama Krakowska

https://www.lublin.eu/Brama_Krakowska_Muzeum_Historii_Miasta_Lublina-18-2033.html
Brama Krakowska zbudowana została jako fortyfikacja w pierścieniu murów otaczających miasto w czasach panowania króla Kazimierza Wielkiego, po najeździe tatarskim w 1341 r. Jest architektonicznym symbolem miasta, pełniąc funkcję komunikacyjną pomiędzy Starym Miastem, a Śródmieściem. W jej pomieszczeniach ma swoją siedzibę Muzeum Historii Miasta Lublina. Nazwa Bramy pochodzi od traktu krakowskiego wiodącego z Lublina do ówczesnej stolicy państwa Krakowa, znajdującego się na osi Bramy. W odróżnieniu od Bramy Grodzkiej, leżącej w niższej części miasta, określano ją również jako Wyższą. Brama Krakowska była budowlą reprezentacyjną, przez którą wjeżdżały orszaki monarsze i poselskie.

W obecnym wyglądzie Bramy widoczne są nawarstwienia różnych stylów. Najstarsza gotycka część Bramy zbudowana została z kamienia wapiennego i cegły, układających się na licu zewnętrznych ścian w motyw szachownicy. Z XV wieku pochodzi dwukondygnacyjna nadbudowa wyróżniająca się układem zendrówek (cienkich cegieł) w ukośne dekoracyjne pasy. W celu zwiększenia obronności w pierwszej poł. XVI wieku wybudowano przedbramie, zwieńczone krenelażem z dwoma narożnymi wieżyczkami. Świadczy o tym wątek ceglany i kształt otworów strzelniczych. Funkcje obronne pełnił również most zwodzony przerzucony nad sucha fosą od strony Placu Łokietka. Bramę o zmierzchu zamykano żelazną kratą (broną). Prawdopodobnie jeszcze w XVI wieku wzniesiono ośmioboczną część Bramy. Barokowy hełm z monogramem SAR (Stanislaus Augustus Rex) i datą 1782 świadczy o kolejnym etapie rozbudowy obiektu, dokonanej przez Dominika Merliniego, nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na przestrzeni wieków Brama Krakowska pełniła różne funkcje : obronne, mieszkalne i handlowe. Brama posiadała zegar, a trębacz ogłaszał pełne godziny i koncertował na ganku. Pierwsze wzmianki o zegarze pochodzą z 1557 r., a w 1585 r. mieszczanie ufundowali dzwon zegarowy, odlany przez Alojzego Stanifusora, na którym wyryto tekst psalmu, trzy medaliony i herb Lublina. Od 1844 r. Brama Krakowska była pod opieką straży pożarnej. Zbudowano wówczas wokół górnej części ganek, po którym chodził strażak, czuwając nad bezpieczeństwem miasta.

Dzisiejszy wygląd Brama Krakowska otrzymała po przeprowadzeniu prac budowlano-konserwatorskich w latach 1959-64 według projektu architekta Wacława Podlewskiego. Usunięto wówczas z Bramy tynk dla pokazania poszczególnych etapów jej budowy, wykonano żelbetową klatkę schodową, a wnętrza zaadaptowano na sale muzealne. Na froncie Bramy od strony Satrego Miasta umieszczony został obraz św. Antoniego-patrona miasta, a na przedbramiu wyeksponowano wizerunek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, namalowany przez artystę malarza Janusza Świeżego.

dodane na fotoforum:

harsz

harsz 2008-09-12

a w Lublinie dalej ładnie .....
Klemens to zupełnie inny osobnik , ale bardzo go lubię .........
obserwuję te pająki od czerwca ......
nie są chyba nawet braćmi ......
za duża odległość .....

misia51

misia51 2008-09-13

miłego dnia..))))

pamela5

pamela5 2008-09-13

Cudnie...
dobry wieczór :-)))))))))))))))))
Pozdrawiam Ciebie bardzo ciepło i życzę Ci miłego sobotniego wieczoru:-))))

zabijad

zabijad 2008-09-13

dobry wieczór:)
to chyba konik, Pozdrawiam:)

elakola

elakola 2008-09-14

miło zwiedza sie Lublin z Twoim fotoforum:)

dodaj komentarz

kolejne >