wiosna...

wiosna...

... jaskier wiosenny, inaczej ziarnopłon
Gatunek z rodziny jaskrowatych o potocznej nazwie pszonka, rosnący dziko w Europie wraz z rejonem arktycznym, w Azji Zachodniej, na Kaukazie, Syberii Zachodniej, a także w Afryce Północnej.
W Polsce jest gatunkiem pospolitym na terenie całego kraju jako przedwiosenna roślina lasów liściastych, mieszanych oraz zarośli
i łąk, lubi też brzegi potoków.
W medycynie ludowej używana jako roślina lecznicza.
Bywa uprawiany jako roślina ozdobna, szczególnie jako roślina okrywowa pod drzewami. Jego walorem jest fakt, że zakwita bardzo wcześnie i podobnie, jak w środowisku naturalnym może rosnąć w cieniu, gdyż większość jego cyklu życiowego przebiega wczesną wiosną, zanim drzewa rozwiną liście.
Ziele ziarnopłonu (Herba Ficariae) ma pewne własności lecznicze i dawniej było używane w medycynie ludowej. Zawiera garbniki, alkaloidy i duże ilości witaminy C.
Zbiera się je przy bezdeszczowej pogodzie i suszy w miejscu zacienionym. Dawniej zielem ziarnopłonu leczono hemoroidy
i brodawki.
Młode liście są jadalne, dawniej ludność wiejska wczesną wiosną (na tzw. przednówku) z głodu spożywała młode liście ziarnopłonu, uważając je za smaczne warzywo.Jednak starsze liście stają się gorzkie i przez niektórych uważane za trujące

dodane na fotoforum: