Krzyżacki zamek w Nidzicy z XIV w

Krzyżacki zamek w Nidzicy z XIV w

Zamek w Nidzicy powstał prawdopodobnie jeszcze przed lokacją miasta (1381). Zbudowana z polnego kamienia i cegły budowla wznosi się na rzucie prostokąta o wymiarach 62 x 44m z dziedzińcem pośrodku i jest charakterystycznym elementem architektonicznym górującym nad miastem.
Jest to największy pokrzyżacki zamek na Mazurach o charakterze rezydencjonalno - obronnym, składający się z zamku głównego i przedzamcza, kryty dachem dwuspadowym. Jest zintegrowany z miejskim systemem obronnym.
Główny budynek stanowi skrzydło zachodnie podpiwniczone, z trzema kondygnacjami nadziemnymi. Dziedziniec otoczony czterema skrzydłami flankują od wschodu dwie wyniosłe, pięciokondygnacyjne wieże o wysokości 23 m, zaś od strony północnej i południowej dziedziniec zamykają dwukondygnacyjne skrzydła boczne, nad którymi obiegają w grubości muru ganki strzelnicze z wąskimi otworami na zewnątrz.
Najbardziej reprezentacyjne pierwsze piętro z kaplicą i refektarzem kryje zachowane ślady gotyckich malowideł ściennych (ok. 1400 r.) Z dawnej przeszłości ocalały również resztki murów obronnych oraz częściowo baszty od strony wschodniej, "klasztorek", kościół p.w. Św. Wojciecha.