Województwo śląskie

Województwo śląskie

W 1850 roku uruchomiono pierwszy przystanek kolejowy. Pięć lat później istniały już dwie cegielnie, które zatrudniały mieszkańców okolicznych wiosek. W 1887 roku powstała cegielnia Jungstera, a w roku 1898 Fabryka Cementu Towarzystwa Akcyjnego Portland – Cement Łazy. Z tego okresu pochodzą liczne w okolicy glinianki.

W latach 80. XIX wieku powstały też zakłady przerobu drewna, wapienniki i dwa tartaki. Istnienie cementowni i cegielni przyczyniło się do dalszego rozwoju miejscowości.
W 1930 roku Łazy liczyły już około 1580 mieszkańców, z których sporą część stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego. W tym samym czasie nastąpił dalszy rozwój miejscowości – powstało wiele zakładów usługowych, rzemieślniczych i handlowych. W okresie międzywojennym wybudowano m.in. Fabrykę Wyrobów Ogniotrwałych Szamot oraz Łazowskie Zakłady Ceramiczne, które pracowały w oparciu o miejscowe złoża mineralne.

W czasie II wojny światowej, obok parowozowni, hitlerowcy założyli tu obóz pracy przymusowej dla Żydów. Ci ciężko pracowali na tzw. posterunkach żydowskich i przy budowie wieży ciśnień.

Po wojnie w Łazach mieszkało 1020 mieszkańców. Wszyscy wspólnymi siłami odbudowywali swoje rodzinne strony. Zmodernizowano wiele ulic i postawiono duży budynek szkoły podstawowej.

twojezaglebie.pl

dodane na fotoforum:

kolejne >

ibek47

ibek47

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

asia11

asia11 2019-04-30

zdjęcie mogłoby promować miasto jako pocztówka.

ibek47

ibek47 2019-05-01

To jest sfotografowana pocztówka.

dodaj komentarz

kolejne >