Noworodek niewiadomego imienia

Noworodek niewiadomego imienia

Kraków

Cmentarz Prądnik Czerwony, zwany także cmentarzem Batowickim – jeden z największych i najmłodszych cmentarzy Krakowa. Zlokalizowany jest na obrzeżach miasta, w północnej części Prądnika Czerwonego przy ul. Powstańców 48.

Praktycznie pod nazwą Cmentarz Prądnik Czerwony funkcjonują dwie sąsiadujące ze sobą nekropolie – parafialna i komunalna.

Prądnicki cmentarz parafialny został otwarty w 1923 roku, poświęcony w 1931 roku. Ma powierzchnię ok. 1 ha. Znajduje się w północno-zachodnim narożniku kompleksu, przy skrzyżowaniu ulic Powstańców i Reduta. Spoczywa na nim Jan Kaczara, dorożkarz którego w wierszu Zaczarowana dorożka opisał Konstanty Ildefons Gałczyński oraz mieszkańcy dawnej wsi Prądnik Czerwony.

Cmentarz komunalny Prądnik Czerwony otwarty w 1966 roku, nazywany Batowickim, od znajdującej się w pobliżu wsi Batowice. Od 1996 roku rozpoczęto prace przebudowy cmentarza komunalnego według projektu architekta Romualda Loeglera. Powstały wtedy m.in. dom pogrzebowy Brama do Miasta Zmarłych (w 1999 roku uznany za najlepszą realizację architektoniczną a w 2006 roku został wybrany jako jedna z dwudziestu najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 roku w konkursie „Polska. Ikony architektury”) i nisze katakumbowe (pierwszy pochówek miał miejsce w 1999 roku). W 1998 roku cmentarz został poświęcony przez kardynała Franciszka Macharskiego.

Powierzchnia cmentarza była powiększana w latach 1984, 1987, 1992, 1997 i 2005, obecnie zajmuje obszar około 40 ha, docelowo powierzchnia nekropolii będzie wynosiła 55 ha.

Wikipedia


N.N., n/n (łac. nomen nominandum, „imię godne nazwania” („które powinno być nazwane”), non notus, „nieznany”, nomen nescio, „niewiadomego imienia”, lub ang. no name, „bezimienny”) – skrótowiec stosowany głównie w terminologii prawniczej na określenie osoby, której tożsamości nie ustalono. W Polsce tłumaczy się go jako „nazwisko nieznane”.

Termin ten wywodzi się z czasów rzymskich, kiedy był używany przy i do oznaczenia osoby występującej w kazusie przeznaczonym dla adeptów nauki prawa.


Wikipedia

dodane na fotoforum:

kolejne >

ibek47

ibek47

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

ibek47

ibek47 2019-04-21

Przestępstwo porzucenia małoletniego lub osoby nieporadnej

W treści przepisu art. 210 Kodeksu karnego ustawodawca określił jako karalny czyn polegający na porzuceniu małoletniego poniżej lat 15 lub porzuceniu osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny wbrew obowiązkowi troszczenia się o te osoby oraz dodatkowo ustalił dodatkową zaostrzoną odpowiedzialność sprawcy, jeżeli następstwem tego czynu jest śmierć osoby porzuconej.

infor.pl

nikt0

nikt0 2019-04-21

Zmalezione w dnu 18 stycznia 2008 roku?

asia11

asia11 2019-04-22

Kiedy w wieczornej gazecie ukazuje się krótka informacja o tragedii sprzed lat –odnalezionym szkielecie noworodka, większość czytelników tylko przebiega po niej wzrokiem. Jednak są kobiety które nie mogą zignorować zamieszczonej treści.
Jednej , tekst przypomina o najgorszym wydarzeniu z życia.
Inna obawia się, że jej najpilniej skrywana tajemnica może zostać ujawniona.

Historia dziecka musi zostać opowiedziana…

tres2b

tres2b 2019-05-09

To skutek braku odpowiedniej wiedzy.
Takie mamy zacofanie szkolnictwo.

leda38

leda38 2019-05-10

...zamyśliłam się.

dodaj komentarz

kolejne >