miejscowość:Koszalin/Jamno(Osiedle Norweskie)

miejscowość:Koszalin/Jamno(Osiedle Norweskie)

...w dokumentach,które przetrwały do naszych czasów pierwsza pisana, historyczna wzmianka o Jamnie i kościele pochodzi z XIII wieku.W 1224 roku księżna Anastazja,wdowa po Bogusławie I,zakłada w okolicach Kołobrzegu pierwszy żeński klasztor, w uposażeniu którego wymieniona jest m in. wieś Jamno(Jannow).Wieś została przekazana żeńskiemu Zakonowi Premonstranek z Trzebiatowa.
Kościół zostaje wybudowany przez następnych właścicieli Jamna,biskupów kamieńskich.

......w 1278 roku biskup Herman von Gleichen z Kamienia Pomorskiego przekazał w dokumencie fundacyjnym kościół katolicki,którego istnienie w tym czasie świadczy o zagospodarowaniu ,wielkości i bogactwie wsi,pod patronat klasztoru sióstr cysterek z Koszalina(eccelica in Jamnene).Była to wieś klasztorna i równocześnie własność Koszalina.
Jamneński kościół jest perłą miejscowej architektóry.
Wybudowanu został w XIV wieku w stylu gotyckim, na podstawie z kamienia i czerwonej cegły.Ozdobą kościoła była drweniana czterokątna wieża ze szpicem,którą dopiero w 1712 roku przerobiono na ceglaną,zamontowano na niej zegar z kurantem i trzy dzwony. W 1735 roku kościół został otynkowany,a za czasów Labesiusów -wyremontowany.

z 2015 roku Tv Max-Koszalin
http://www.youtube.com/watch?v=ZhNYWs2H2zw&t=87s


z 2019r -mój film
http://www.youtube.com/watch?v=Bq9WlERdNqs&t=3s

dodane na fotoforum:

imar18

imar18 2019-04-26

Bardzo piękny kościół, wspaniale odnowiony.

dodaj komentarz

kolejne >