dzik

dzik

✍... dzik został najprawdopodobniej introdukowany (wprowadzenie nierodzimego gatunku z innego geograficznie regionu, jako nowego elementu danej biocenozy)przed wiekami przez człowieka na Sardynii, Korsyce i Andamanach.
✎.......W początkach XX wieku dzik był w Polsce uważany za szkodnika jako sprawca szkód w uprawach rolnych. Nie obowiązywały żadne zasady ochrony gatunku, nie obowiązywały okresy ochronne i nie prowadzono dokarmiania. W latach 30. liczebność dzika w kraju spadła do zaledwie około 16 tysięcy. Jeszcze w latach 50. dzik prawie nie występował w centralnej i wschodniej części Polski. Dopiero z powstaniem upraw wielkołanowych nastąpił wzrost populacji dzika.
Dzik jest eurytopem, unika tylko terenów otwartych i górskich. Zasiedla obszary o dużej lesistości, ponieważ w lasach znajduje pokarm oraz schronienie. Idealnym siedliskiem dla niego są lasy liściaste i lasy mieszane, gdzie znajduje się najwięcej typowego dla niego pokarmu.Zawędrował również i do mojego lasu,zresztą widuje się je również w obrzeżach miast.
Dziki są zwierzętami łownymi zaliczanymi do zwierzyny grubej – czyli takiej, do której strzela się kulą, a nie śrutem – i tzw. zwierzyny czarnej.
Na dziki poluje wiele drapieżników, m.in. wilki, niedźwiedzie, duże koty, jednak największym zagrożeniem pozostaje człowiek. Zwierzęta polujące na dziki atakują tylko warchlaki, ponieważ dorosły dzik jest bardzo niebezpiecznym zwierzęciem. ...>>>


„dziki dzik” w/g Pana Kleksa㋡

http://www.youtube.com/watch?v=t1b-4VklX3k

dodane na fotoforum: