miejscowość:Czarnca

miejscowość:Czarnca

⚐...Centrum Edukacji i Kultury w Czarncy.


☛.....spojrzenie jeszcze na replikę armaty(●◎╾) regimentu piechoty kwarcianej z przełomu XVI/XVII w.Używana była w okresie wojny polsko-szwedzkiej(⚔).
Dar Macieja Jana Czarnieckiego z Poznania...>>>

Mówiąc o wojsku kwarcianym należy pamiętać o postanowieniach sejmu piotrkowskiego z lat 1562-1563, co znowuż było efektem działań ruchu egzekucyjnego. Zamierzeniem było, aby dotychczasowa obrona potoczna nie była finansowana z podatków, lecz ze stałych dochodów skarbu. Kwarta miała stanowić 1/4 dochodu z królewszczyzn po odliczeniu 20% dla dzierżawcy. Orędownikami powstania wojska kwarcianego prócz samego króla Zygmunta Augusta byli też Mikołaj Siennicki, słynny Polski Demostenes oraz marszałek izby poselskiej, Rafał Leszczyński.
Wojsko kwarciane stanowiło przy tym nie tylko zabezpieczenie kresów przed najazdami tatarskimi, ale też tworzyło swego rodzaju elitę armii. To wojska w pełni regularne z żołnierzem doświadczonym w boju, więc o wysokiej wartości. Kwarciani mogli stanowić doświadczone kadry w razie wojny dla powoływanej pod broń armii.

Wiemy z czego opłacani byli kwarciani, przyjrzyjmy się jak wyglądało wynagrodzenie np. w projekcie komputu wojsk polskich w roku 1626. Posłużymy się tu czerwonym złotym polskim oraz przelicznikiem srebra dla pokazania realnych wartości (1 g. srebra = ok. 0,125 zł.), stawki żołdu kwartalne:
Żołd piechoty cudzoziemskiej (wojsko suplementowe) - 36zł. (291,6 gr. srebra)

Żołd piechoty polskiej (wojsko suplementowe) - 18zł. (145,8 gr. srebra)

Żołd husarzy (wojsko suplementowe) - 50zł. (405 gr. srebra)

Żołd rajtarów (wojsko suplementowe) - 50zł. (405 gr. srebra)

Żołd kozaków (wojsko suplementowe) - 40zł. (324 gr. srebra)

Żołd żołnierza wojska kwarcianego - 41zł. (332,1 gr. srebra)

Źródło: "Wypisy źródłowe do historii polskiej sztuki wojennej", Zdzisław Spieralski, Jan Wimmer, zeszyt 5 str. 141-143.

Składając informację w całość podane na temat wielkości wojska kwarcianego, możemy oszacować kwartalny czy roczny koszt jego utrzymania. Rocznie kwoty mieściły się pomiędzy 500 a 600 tys. czerwonych złotych.Pomimo tak wysokich kosztów utrzymania jednostek kwarcianych ze względów na walory bojowe byli potrzebni a ich ilość nie była zbyt wielka chociaż Polskie władze wojskowe starały się , by przez szeregi kwarcianych przeszła możliwie jak największa liczba żołnierzy...>>>

dodane na fotoforum: