Wspomnienia z Zamościa

Wspomnienia z Zamościa

0pis i najważniejsze informacje o zamojskich kamienicach

Charakterystycznym elementem Zamościa są jego kamieniczki. Zgrupowano je wokół dwóch rynków: Solnego i Wielkiego. Zamość, nazywany jest Perłą Renesansu, Padwą Północy lub Miastem Arkad,.

Dokumentem wyznaczającym narodziny miasta jest przywilej lokacyjny, wystawiony przez Kanclerza Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Na dokumencie tym znajduje się data 10 kwietnia 1580 roku.

W dokumencie lokacyjnym, czytamy między innymi o mieście , które zlokalizował tutaj mając na względzie "dobro i bezpieczeństwo nie tylko swoje i swoich przyjaciół, ale i całego sąsiedztwa" .Zamość czyli miasto - twierdza, został zaprojektowany i zbudowany przez włoskiego architekta Bernarda Morando w XVI wieku, w stylu późnego renesansu.

Wszystkie zamojskie kamieniczki są jednego wymiaru. Do każdej z kamienic zamojskich prowadzą po trzy wejścia. Wszystkie są charakterystyczne ze względu na swój jednolity, niepowtarzalny kolor. Są to najczęściej barwy: niebieski, bordowy, zielony lub żółty. Kamienice są ozdobione wieloma rzeźbami świętych, zwierząt, lub umieszczonych przed lub nad oknami kolumn. charakterystyczny jest także układ okien, które ułożone są po cztery w dwa rzędy. Dach jest w części zasłonięty przez attyki, dawniej występujące tu w większej liczbie.

Najsłynniejsze tutejsze kamieniczki to:

- Wilczkowska, pochodząca początków XVII wieku

- Rudomiczowska, z drugiej połowy XVII wieku

- Bartoszewiczów, z pierwszej połowy XVII wieku

- pod małżeństwem albo Szafirowa, jej powstanie datuje się na 1642 rok.

dodane na fotoforum: