Ożarów

Ożarów

Ożarów - miasto w województwie świętokrzyskim , w powiecie opatowskim . Siedziba miejsko-wiejskiej gminy Ożarów . Prawa miejskie w latach 1569 - 1869 i ponownie od 1988 .

W latach 1975-1998 Ożarów administracyjnie należał do woj. tarnobrzeskiego .

Główne zakłady przemysłowe zajmują się produkcją betonu i masy bitumicznej. Według danych z 31 grudnia 2004 , Ożarów miał 4906 mieszkańców.

Herbem Ożarowa jest herb szlachecki Rawa , którym pieczętował się m.in. ród hrabiów Ożarowskich.
Spis treści

1 Położenie
2 Historia
3 Zabytki
4 Sport
5 Linki zewnętrzne

Położenie

Miasto położone jest we wschodniej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie opatowskim, około piętnastu kilometrów na zachód od rzeki Wisły .

W Ożarowie krzyżują się drogi krajowe nr 74 ( Kielce - Kraśnik ) i 79 ( Warszawa - Sandomierz ) z drogą wojewódzką 755 ( Ostrowiec Świętokrzyski - Kosin ).

Historia

Ożarów został założony w 1569 przez Józefa Ożarowskiego na terenach wsi Wyszmontów. Prawa miejskie zostały nadane miastu przez króla Zygmunta Augusta .

Dzięku korzystnemu położeniu na skrzyżowaniu dróg handlowych w Ożarowie rozwijały się handel i rzemiosło. W XVII i XVIII wieku miasto było ważnym ośrodkiem protestanckim. W 1628 roku w Ożarowie odbył się kalwiński synod prowincjonalny.

W roku 1628 wybuchł spór o kościół pomiędzy ożarowskimi katolikami i kalwinami . Pomimo poparcia jakiego udzieliła stronie kalwińskiej, rodzina Ożarowskich - ówczesnych właścicieli miasta - spór zakończył się przejęciem świątyni przez katolików.

W 1767 roku wielki pożar zniszczył centrum miasta, które zostało później odbudowane w innym miejscu. Dawne śródmieście znajdowało się w okolicach obecnej ulicy Kolejowej.

W 1869 roku, podobnie jak wiele innych miast w zaborze rosyjskim, Ożarów utracił prawa miejskie.

W czasie rewolucji 1905 roku Ożarów znalazł się w granicach tzw. Republiki Ostrowieckiej . W grudniu 1907 roku w potyczce z rosyjskimi dragonami zginęło tutaj trzech bojowców PPS .

W 1915 w mieście przebywał Józef Piłsudski . 25 maja do miasta wkroczyła I Brygada Legionów Polskich . Pod Ożarowem doszło do potyczki z oddziałami rosyjskimi, które zostały zmuszone do opuszczenia miejscowości. Wycofujący się Rosjanie doszczętnie spalili Ożarów. Odbudowa trwała w latach 1916 - 1920 .

W 1942 Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych i wymordowali miejscowych Żydów . Ożarów stracił blisko 70% swoich mieszkańców.

W 1972 rozpoczęła się w Ożarowie budowa cementowni. Powstanie dużego zakładu przemysłowego dało miasteczku impuls do szybkiego rozwoju. Pozwoliło to odzyskać prawa miejskie w 1988 . Ożarów stał się na powrót miastem, na podstawie uchwały Rady Państwa z 10 października 1987 . W latach dziewięćdziesiątych ożarowska cementownia została kupiona przez irlandzki koncern CRH.

dodane na fotoforum: