Słupia Nadbrzeżna

Słupia Nadbrzeżna

Słupia Nadbrzeżna
Słupia Nadbrzeżna to urokliwa miejscowość, malowniczo położona na wiślanej skarpie, o ciekawej historii i nie do końca odkrytych walorach turystycznych. Średniowieczny Słup (tak się kiedyś wieś nazywała) stanowił ważny punkt graniczny i należał do szlachty herby Janina. Pierwszy kościół pw. św. Barbary powstał w tej miejscowości w 1326 r. Był to obiekt modrzewiowy, stojący w innym miejscu niż obecny – obok cmentarza w części wsi zwanej Zakościelem. Drewniana świątynia została rozebrana w początkach ubiegłego wieku przez ówczesnego dziedzica Słupi Alojzego Leszczyńskiego. Który w latach 1840-42 wybudował z miejscowego kamienia kościół w stylu późnego klasycyzmu. Został on uroczyście poświęcony1 lipca 1842 r. i zaczął służyć wiernym z kilku wsi przylegających do Słupi Nadbrzeżnej.
W 1890 r. dobudowano niewielką kruchtę. W takim stanie kościół dotrwał do dnia dzisiejszego. Kościół ma skromną i niezbyt dużą bryłę kształtu prostokątnego. Urozmaica ją jedynie niewielka wieżyczka i fasada zachodnia, zakończona trójkątnym szkieletem zwieńczonym wolutowo. Prezbiterium, sklepione kolebkowo jest krótsze i większe od prostokątnej nawy głównej, która ma płaskie pozorne sklepienie zwierciadlane. Dominantę we wnętrzu stanowią trzy ołtarze: główny i dwa boczne. Podobnie jak ambona utrzymane są w stylu barokowym. Z zabytków ruchomych na uwagę zasługują: kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, późnobarokowy obraz św. Barbary w ołtarzu bocznym, epitafia oraz cykl malarski ,,Droga Krzyżowa” z przeł. XVII i XVIII w.
W okolicach Słupi są plany powstania Parku Krajobrazowego Środkowej Wisły. Projekt parku obejmuje w granicach województwa świętokrzyskiego nadwiślańskie tereny od Sandomierza po północną granicę województwa, o łącznej pow. 14 000ha. Projektowany park obejmuje fragment jednego z najbardziej unikatowych obiektów przyrodniczych Polski, jak również Europy Środkowej – rzekę Wisłę wraz z najbliższym otoczeniem.
Dość spore osiedle domków kempingowych położone nad brzegiem Wisły umożliwia wypoczynek nie tylko w okresie letnim. Okolice Słupi Nadbrzeżnej zostały niegdyś odkryte przez filmowców. Nakręcony był tu film ,,Gniazdo”, opowiadający o początkach państwa polskiego za Mieszka I. Wiślane skarpy okolic Słupi, w scenach bitwy pod Cedynią skutecznie udawały brzegi Odry z 972r.

dodane na fotoforum: