Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe

PDFDrukujEmail

Wpisany przez Krzysztof Żołądek czwartek, 19 sierpnia 2010 19:34

Taką nazwę nosi stroma i skalista skarpa położona nieco poniżej Sandomierza. Stanowi krawędź lessowej Wyżyny Sandomierskiej. Jej postać kształtowało wiele czynników, m.in. wiatr, deszcz, skarpa była podmywana wodami Wisły, swój wpływ miało też rozsadzanie skał przez zamarzającą wodę. Góry te nazywane są często przez miejscową ludność Górami Różanymi - z racji porastających je krzewów dzikiej róży. W Górach Pieprzowych występuje najwięcej gatunków dziko rosnących w Polsce róż.

Pieprzówki zbudowane są ze starych łupków kambryjskich - jednych z najstarszych w Polsce skał liczących około 500 mln lat. Z daleka dostrzec możn ich brunatną, ciemną barwę. W wyniku wietrzenia rozpadają się ona na drobne kawałki tworzące ziarna przypominające pieprz indyjski (stąd też pochodzi ich nazwa). Góry Pieprzowe ciągną się od wschodu, tworząc lekko wygięty na południe łuk. Na wschodnim krańcu znajduje się położona ok. 2,5 km od Sandomierza wioska Kamień Plebański, zaś na zachodnim krańcu Kamień Nowy.

Najwyższy punkt Gór Pieprzowych ma wysokość ok. 199 metrów n.p.m., co nie plasuje go w czołówce najwyższych szczytów Gór Świętokrzyskich czy całego regionu, ale pozwala zobaczyć malowniczą panoramę okolicy. Przy dobrej pogodzie doskonale i wyraźnie widać położoną na drugim brzegu Wisły płaską Kotlinę Sandomierską i zabytkowe śródmieście Sandomierza.

W 1979 roku utworzono tutaj Rezerwat przyrody "Góry Pieprzowe". Jest to rezerwat stepowy, gdzie ochronie podlega fragment muraw i zarośli kserotermicznych z interesującą fauną owadów oraz odsłonięcia iłołupków kambryjskich. Obszar ten posiada różnorodne walory przyrodnicze, a każdy z nich uzasadnia ochronę tego terenu.

Do Gór Pieprzowych można dojść idąc wzdłuż wału przeciwpowodziowego, kierując się od mostu na Wiśle w Sandomierzu przez ogródki działkowe. Po drodze porośniętej w wielu miejscach krzewami można wypatrzeć wiele rzadkich gatunków roślin, jak dziewięćsił, wilczomlecz czy sosnkę. W zachodniej części rezerwatu licznie występuje wisienka stepowa. W starorzeczu Wisły - kotewka czyli orzech wodny. W wyniku wieloletnich badań, stwierdzono występowanie na tym obszarze 397 gatunków roślin naczyniowych, 50 gatunków porostów, wątrobowców i mchów.

dodane na fotoforum: