[17734540]

Skotniki leżą na nizinie Powiśla w odległości ok. 12 km od Sandomierza w kierunku południowo-zachodnim. Wieś ta rozciąga się od Zajeziorza oraz prawego wału rzeki Koprzywianki w kierunku Wisły, aż do wsi Bogorii Skotnickiej.
Ogólny obszar Skotnik wynosi ok. 478 ha., a liczba mieszkańców tej wsi wynosi 483.
Skotniki posiadają swoją historię sięgającą aż XII wieku. Od połowy XIV wieku majątek ziemski w Skotnikach był w posiadaniu Bogorii ze Skotnik Skotnickiego aż do 1945r. Był w tej miejscowości folwark i dwór wystawiony w XIII w. i wielokrotnie przerobiony na przestrzeni kilkuset lat swego istnienia, jednak w części posiada charakter dawnych dworków. W 1376r. dziedziczka Skotnik, wdowa po Parkoszu z synem Paszkonem, procesowała się z klasztorem Koprzywnickim o wystawienie młyna na rzecz Koprzywnicy. Poszczególne części obszaru Skotnik nosiły długi czas nazwy: Zaścianek, Kucharówka, Paździerówka, Przedmłynie i Kępiastka.

We wsi Skotniki Znajduje się Kościół z 1347r. ufundowany przez Jarosława Bogorie Skotnickiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, który się tu urodził.

Przez swe nizinne położenie wieś ta ulegała częstym zalaniom wodami Wisły. W 1813r. wylew był tak wielki, że woda w kościele sięgała przeszło na metr.

Dawny dworek po parcelacji majątku Maksymiliana Skotnickiego do roku 1952 zajmowała Szkoła Rolnicza w Skotnikach. Po jej zlikwidowaniu do 1958 roku był tam "dom Starców". Potem dworek ten zajął Ośrodek Zdrowia. Była tu również Biblioteka Gromadzka i przedszkole. W 1967 roku dworek ten uległ częściowemu zniszczeniu przez pożar.
Podczas powszechnego spisu ludności w Skotnikach z 1921r. zanotowano trzy osiedla: Skotniki Folwark, Skotniki Wieś Oraz Skotniki Poduchowne.


Dwór alkierzowy z XVII wieku murowany, przebudowywany pod koniec XVIII wieku. Został wybudowany na miejscu rycerskiego fortalicjum obronnego oraz XVI dworu drewnianego. Obecnie jest znowu własnością rodu Skotnickich
Od XII wieku wieś Skotniki należała, do rodziny Borogiów-Skotnickich. Z miejscowością był związany Jarosław Bogoria Skotnicki (1276-1376) - arcybiskup gnieźnieński (ufundował kościoły w Kurzelowie i Opatowie)

źródło:
https://www.rp.pl/artykul/88001,87939_Miejsce_urodzenia_arcybiskupa_gniez...
Lokalizacja

dodane na fotoforum: