Sandomierz

Sandomierz

www.e-sandomierz.pl/GRÓB Z NIETYPOWYM WYPOSAŻENIEM

W trakcie badań, wznowionych w końcu marca, Monika Bajka i Katarzyna Przystupa, z wykształcenia archeolog, pracująca w „Galerii Otwartej” odkryły dwa kolejne groby szkieletowe, podobne do tych, na jakie trafiono w ubiegłym roku.

Wyposażenie zawierał jeden grób. Stanowiły je dwa srebrne kabłączki skroniowe - ozdoby charakterystyczne dla kobiet słowiańskich między IX a XIII wiekiem, a także nóż żelazny, który znajdował się obok lewej dłoni, a pierwotnie - jak przypuszczają archeolodzy – był zawieszony u pasa.

- Kabłączki skroniowe wskazują, że był to grób kobiecy, co potwierdza również wstępna analiza szkieletu. Nietypowym, jak na grób kobiecy, elementem wyposażenia jest natomiast nóż, gdyż noże spotyka się najczęściej w grobach męskich, chociaż znane są też dość liczne wyjątki. Na podstawie formy kabłączków grób ten można wstępnie datować na XI wiek bądź początek wieku XII – mówi doktor Marek Florek, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu.

Drugi grób został częściowo zniszczony przez wkopaną weń jamę – piwniczkę. We wnętrzu znaleziono wiele fragmentów naczyń. Ich wiek, zdaniem archeologów, można określić na drugą połowę XII – połowę XIII wieku. Jak podkreśla Marek Florek, wskazuje to jednoznacznie, że grób ten, starszy od piwniczki, pochodzi z wieku XI bądź pierwszej połowy XII wieku.

- W tej sytuacji wszystkie groby odkryte dotychczas na działce między ulicą Staromiejską a Wąwozem Królowej Jadwigi należy datować na XI – początek XII wieku i traktować jako część wczesnośredniowiecznego cmentarza rzędowego (nie przykościelnego) – podkreśla Marek Florek.

dodane na fotoforum: