Sandomierz

Sandomierz

www.e-sandomierz.pl/WIELKI CMENTARZ NA WZGÓRZU STAROMIEJSKIM

Odkrycie grobów szkieletowych z wczesnego średniowiecza bądź starszych na terenie Sandomierza nie jest niczym wyjątkowym. W tym przypadku jednak dokonane odkrycie ma ogromne znaczenie - rzuca nowe światło na zagadnienie topografii wczesnośredniowiecznego Sandomierza. Dlaczego?

Jak tłumaczy doktor Marek Florek, w powiązaniu z pochodzącymi z połowy ubiegłego wieku informacjami o przypadkowych odkryciach szkieletów ludzkich na południe od kościoła świętego Pawła, na stokach wąwozu Piszczele (miejsce miało być nawet nazywane „cmentarzem tatarskim”), a także w sąsiedztwie plebanii, obecne odkrycia wskazują na istnienie na Wzgórzu Staromiejskim trzeciego cmentarza rzędowego z XI – XII wieku. Dwa poprzednie to: cmentarz, który znajdował się między ulicą Staromiejską a posesją Liceum Katolickiego przy ulicy Królowej Jadwigi, po obu stronach wąwozu Królowej Jadwigi oraz nekropolia usytuowana na północny zachód od kościoła świętego Pawła.

- Odkryty obecnie cmentarz wypełnia „lukę” między znanymi wcześniej nekropoliami. Może to wskazywać, że w rzeczywistości nie było trzech odrębnych cmentarzy, ale w XI-XII wieku na Wzgórzu Staromiejskim funkcjonował jeden wielki cmentarz, obejmujący jego środkową i najwyższą partię, z grobami rozmieszczonymi w kilku różnej wielkości skupiskach, rozdzielonych strefami pozbawionymi pochówków. Cmentarz ten od najintensywniej zasiedlonych części Sandomierza, a więc grodu, podgrodzia i osady targowej, oddzielony był wąwozem Podwale. Byłby to więc wyraźny podział ówczesnego Sandomierza na dwie strefy: sacrum – cmentarzyskową, i profanum – zamieszkałą, zajętą przez zabudowę mieszkalną i gospodarczą – tłumaczy Marek Florek.

Potem, wraz z rozwojem miasta, prawdopodobnie od około połowy XII wieku, tereny tego cmentarza (czy też mniejszych cmentarzy wchodzących w jego skład) zaczęły być zasiedlane.

Podobnie, wskazuje Marek Florek, było w Krakowie, Wrocławiu, a także Przemyślu.

- Jeśli dalsze badania potwierdzą tę hipotezę, trzeba będzie wnieść znaczne korekty do naszej wiedzy o wczesnośredniowiecznym Sandomierzu – zaznacza doktor Florek.

dodane na fotoforum: