Szewna

Szewna

J. Długosz w księdze uposażeń diecezji krakowskiej pisze, że Szewna w 1440r. należąca do biskupów krakowskich ma kościół drewniany poświęcony ku czci św. Mikołaja .W 1652r. wybudowano nowy kościół murowany, ale ten został zniszczony i zbezczeszczony przez Szwedów i Siedmiogrodzian.
W 1755r. kościół rozebrano, materiał użyto dobudowy nowej świątyni.
Swoim nakładem wzniósł go Sebastian Pisulewski, pleban Szewiński.
Architektem był jezuita ks. Józef Karsznicki. Wschodni styl bazylikowy nawiązuje do miejsca pochodzenia patrona świątyni św. Mikołaja.
Obiekt jest trójnawowy. Nawa główna jest wyższa od bocznych. W tylnej ścianie prezbiterium znajduje się bram brama nosząca nazwę Cesarskich Wrót, które prowadza do wspaniałej kaplicy zwanej Omnia Sanctorum. Po obu stronach wejścia są obrazy pochodzące ze starych ołtarzy poprzedniej świątyni.
Wielki ołtarz z tabernakulum w kształcie arki , która znajduje się pomiędzy Cherubinami. W ołtarzu statua św. Mikołaja sprowadzona kosztem hr. Wielopolskiego z Pryża.

Kościół św. Mikołaj w Szewnie powstał jako zespół architektoniczny ,w którego skład wchodzi obok świątyni także interesująco umiejscowione domki dla dwóch księży wikariuszy. Domki usytuowane zostały na rogach cmentarza do czasów austriackiego rozporządzenia , cmentarz znajdował się wokół kościoła). Łącz je charakterystyczny balkon, z którego sprowadzają na poziom świątyni bliźniacze schody. Pod nimi znajduje się grota z figurą Najświętszej Marii Panny. Plebania ma także podziemne połączenie z oboma wikariatami.


("Gmina Bodzechów. Szlakiem zabytków architektury, techniki i przyrody".
Przewodnik wydany przez Agencje JP s.c.Kielce 2009)

dodane na fotoforum:

ireneus

ireneus 2011-04-02

Piękne zdjęcie.

tczew54

tczew54 2011-04-02

Wyśmienity kadr i opis.

dodaj komentarz

kolejne >