[11498487]

Kościół sw. Stefana z XIX w. w Policznie

Kościół w Policznie według planu inż. Jerzego Wernera, został wybudowany z czerwonej fugowanej cegły w stylu ostrołuku nadwiślańskiego w kształcie krzyża łacińskiego. Dwie potężne wieże gotyckie całe z cegły zakończone betonowymi kwiatonami i krzyżami górują nad całą okolicą... Z zewnątrz i wewnątrz kościół olśniewa pięknem i bogactwem architektury. Wspaniałe sklepienia trzech naw spoczywają na filarach z kapitelami. Fundatorką kościoła była Maria z Tyzenhauzów hrabina Przeździecka, która na budowę przeznaczyła 84184 rubli w srebrze, a parafianie oddali 1400. Budowa trwała od 1889 r. do 1894 r.
W kościele znajduje się 5 ołtarzy dostosowanych do stylu świątyni wykonane są drzewa dębowego. W głównym ołtarzu znajduje się rzeźba Chrystusa na krzyżu wykonana z drzewa lipowego. W nawie poprzecznej krzyżującej z główną znajdują się dwie kaplice: po prawej św. Stefana, a po lewej św. Jana Nepomucena i tu jest epitafium z gotografią Antoniego Grudzińskiego.

Do stylu kościoła dostosowane są dębowe, rzeźbione konfesionały, prześliczna ambona wykonana w Kubiszkach gubernii Koweńskiej, drzwi do zakrystii, ławy, balustrady chóru i organy o 16 rejestrach warszawskiej firmy Blomberga oraz terrakotowe stacje drogi krzyżowej.

Jako ciekawostkę należy podać, że w kancelarii parafialnej w księgach metrykalnych jest akt małżeństwa Stefana Żeromskiego, przyjaciela ks. A. Grudzińskiego z Oktawą Rodkiewicz. Świadkiem na tym ślubie był Aleksander Głowacki ( Bolesław Prus ).

dodane na fotoforum: