Dzbaniwo kalebasowe

Dzbaniwo kalebasowe

Biologia i ekologia

Kwiaty rozwijają się od maja do stycznia i zapylane są przez nietoperze. Owoce dojrzewają przez siedem miesięcy. Miąższ owoców i zawarte w nim nasiona na surowo są trujące. W roślinie stwierdzono obecność m.in. kwasu winowego, cytrynowego, chlorogenowego i garbników. Gatunek ten należy do nielicznych gatunków drzewiastych porastających sawannę zalewową na okresowo podtapianych nizinach przyatlantyckich. Drzewa rosną zwykle pojedynczo, czasem w towarzystwie paurotisa drzewiastego (Paurotis wrightii).
Zastosowanie

Zdrewniała skorupa owocu służy do wytwarzania naczyń i instrumentów muzycznych, tzw. marakasów. Ze zdrewniałych owocni wykonuje się misy oraz naczynia do parzenia yerba mate zwane tykwami, kalebasami lub mate. Owoce wykorzystywane były przez ludność tubylczą Ameryki Środkowej także do maskowania się podczas polowań. Łowca po wykrojeniu odpowiednich otworów wkładał twardą owocnię na głowę, po czym płynąc z głową wystawioną nad powierzchnię wody mógł podpływać do ptaków i chwytać je gołymi rękoma (ptaki nie obawiały się \\\"unoszących się\\\" na wodzie owoców). Wszechstronne zastosowanie owoców ułatwia możliwość modyfikowania ich kształtu poprzez owijanie ich sznurem we wczesnym okresie rozwoju.

Miąższ i nasiona są wszechstronnie wykorzystywane w medycynie ludowej, głównie jako środek moczopędny i przeczyszczający.

Twarde i wytrzymałe drewno dzbaniwa służy do wyrobu narzędzi i uchwytów.

wg.Wikipedia....

malgo24

malgo24 2013-06-07

Ślicznie :)

stif56

stif56 2013-06-07

Ciekawy opis...super :)

pantoja

pantoja 2013-06-07

ciekawy owoc, nie spotkałam się z nim:))

pantoja

pantoja 2013-06-07

do parzenia Yerba Mate mam takie specjalne urządzenie ale rzadko korzystam:)

coral81

coral81 2013-06-07

Dobranoc:)

doris01

doris01 2013-06-08

Pozdrawiam i słonecznego weekendu życze...
Miłej nocy ...;)))

dodaj komentarz

kolejne >