Warszawa - św. Wojciech, patron Polski

Warszawa - św. Wojciech, patron Polski

Figurka św. Wojciecha przed kościołem

Św. Wojciech (956 - 997) - biskup i męczennik, patron Polski - urodził się w Lubicach (Czechy) w możnej rodzinie Sławnikowiców. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalberta. Ku jego czci Wojciech (podczas bierzmowania) przyjął imię Adalbert, pod którym jest znany i czczony w Europie.

Mając 27 lat zostaje biskupem Pragi. Po pięciu latach wysiłków pasterskich, widząc brak skuteczności, udaje się do Rzymu, aby papież zwolnił go z obowiązków. Za radą świątobliwego ascety, św. Nila, przyjął habit benedyktyński. Po paru latach zmarł biskup Falkold, który zastępował go w zarządzaniu diecezją. Czesi zażądali, aby Wojciech powrócił na stolicę biskupią. Przychylając się do życzenia papieża Wojciech powrócił do Pragi. Jednak stosunki wewnętrzne w kraju nie poprawiły się i biskup znalazł się po środku rywalizujących ze sobą rodów. Kiedy zaprotestował przeciwko zamordowaniu kobiety, szukającej na terenie kościoła azylu, wrogie stronnictwo przymusiło go do opuszczenia kraju. Wkrótce potem spaliło doszczętnie rodzinny gród Lubice oraz wymordowało czterech braci Wojciecha wraz z ich rodzinami. Wojciech udał się do Italii, gdzie spotkał się z Ottonem III, który zachęcał go do działalności misyjnej. Wojciech podjął tę myśl.

Jesienią 996 r. wybrał się do Polski, aby podążyć dalej na północ. Król Bolesław Chrobry przyjął go na swym dworze życzliwie. Proponował mu funkcję pośrednika w polskich misjach dyplomatycznych. Wojciech jednak wyraził chęć pracy wśród pogan. Wiosną następnego roku popłynął Wisłą do Gdańska. Król dał mu osłonę 30 wojów. Udając się z Gdańska w okolice Pregoły biskup oddalił rycerzy.

Na terenie Prus 23 kwietnia 997 r. w piątek o świcie uzbrojony tłum rzucił się na Wojciecha i towarzyszących mu misjonarzy. Najpierw został uderzony wiosłem, potem przeszyty włóczniami. Odcięto mu głowę i wbito na pal. Chrobry wykupił ciało Męczennika i z honorami pochował je w Gnieźnie. W dwa lata później papież Sylwester II uroczyście wpisał Wojciecha do kanonu świętych.

W marcu 1000 r. Otton III odbył pielgrzymkę do grobu Świętego. Wtedy - podczas spotkania z Bolesławem Chrobrym - została uroczyście proklamowana metropolia gnieźnieńska z podległymi jej diecezjami w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Św. Wojciech stał się patronem Kościoła w Polsce. Jego kult ogarnął Węgry, Czechy i kolejne kraje Europy. Św. Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski. Życie św. Wojciecha zostało przedstawione na drzwiach gnieźnieńskich.

damren

damren 2008-07-31

witaj...fotka fajna... a ile informacji!!! dużo się dowiedziałam...dzięki:)

kotnamysz

kotnamysz 2008-07-31

dobre ujecie

czarna2

czarna2 2008-07-31

milusiego dnia:)

asia11

asia11 2008-07-31

Skromny to był człowiek. Ładny pomnik i taki "skromny"

tola75

tola75 2008-07-31

Serdecznie pozdrawiam miłego czwrtku życząc:-) AGA

setulo

setulo 2008-07-31

Ładnie uchwycona ;-)))

krysta10

krysta10 2008-07-31

Witaj wytrwała wędrowniczko . Dziękuję i pozdrawiam .
A ja jestem w miejscu gdzie można dobrze odpocząć...

fotyess

fotyess 2008-07-31

Czy to ten skuteczny kolonista ziem plemion polskich i skuteczny likwidator wiary tam panującej ?!?!?

zmijka2

zmijka2 2008-07-31

Witaj Słoneczko ...:):):)

sylwia55

sylwia55 2008-07-31

CIEPLUTKO WITAM!
GORĄCO POZDRAWIAM!
I SŁOŃCA BEZ KOŃCA ŻYCZĘ :))

lalina

lalina 2008-07-31

Pozdrawiam Cię serdecznie ja tez jestem z wawy:) Buziaczki

sawcia

sawcia 2008-07-31

Witam w czwartek i zycze milego dnia,jak zawsze zdjecie i komentarz bardzo ladne!

okasia

okasia 2008-07-31

no tak, ostatnio mnie zainteresowała historia - zawsze lubiłam, ale... sporo się u Ciebie Dorotko można nauczyć:)

iwmali

iwmali 2008-07-31

Byłam w Gnieźnie ,chciałam zobaczyć św.Wojciecha na drzwiach gnieźnieńskich ale mój mąż nie chciał czekać na przewodnika bo samemu nie można wchodzić do podziemi.I tego mu nie wybaczę!

halina1

halina1 2008-08-05

świety wojciech jest patronem miasta gniezna............. rownież ......koło kosciola garnizonowego przy ulicy chrobrego stoi pomnik św. wojciecha dziekuje za przypomnienie zycia św. wojciecha

dodaj komentarz

kolejne >