w płockim zoo

w płockim zoo

Kamień upamiętniający założyciela ogrodu Tadeusza Borkowskiego,W trakcie wojny - więźnia oflagu, po wojnie - kierownika Zieleni Miejskiej. Kiedy w 1948 r. otwierał przy ul. Warszawskiej wystawę płodów rolnych, obok okazałych warzyw, owoców i kwiatów zdecydował się także pokazać zwierzęta - ustawił klatki z sarną, lisem, jeżem, królikami i najróżniejszym ptactwem. Po kilku latach klatki przeniesiono na tereny obecnego ogrodu zoologicznego, władze miasta zgodziły się na powstanie ogródka zoo-botanicznego. To była prawdziwa atrakcja, największą karierę robiła sroka albinos - jej zdjęcie ukazało się w prasie poza granicami Polski. Płockim ogródkiem zainteresował się dr Jan Żabiński, który kierował Inspektoratem Nadzoru nad Ogrodami Zoologicznymi w Polsce, wpisał go do ewidencji i przekonał prezydium Miejskiej Rady Narodowej, że warto mieć w Płocku prawdziwe zoo. Ostatecznie 1 maja 1951 r. oficjalnie otwarto ogród zoologiczny - w nowym miejscu czyli tam, gdzie jest obecnie.

Miejski ogród zoologiczny unikalnie położony, na wysokiej skarpie wiślanej, o powierzchni 10 ha jest ogólnodostępnym terenem rekreacji i wypoczynku mieszkańców miasta.
Aktualnie w płockim ZOO hodowanych jest ok. 3000 zwierząt w ponad 300 gatunkach, w tym wiele cennych, rzadko spotykanych w innych ogrodach zoologicznych.

W Pawilonie Akwarium – Herpetarium znajdują się ekspozycje gadów (żółwi, jaszczurek, węży, krokodyli), płazów, ryb słodkowodnych i morskich oraz morskich bezkręgowców (m.in. koralowców). Najciekawsze gatunki herpetarium to: boa madagaskarski, jaskrawo ubarwione pseudokoralowce, żółwie bokoszyjne, waran szmaragdowy oraz płazy: żaba pomidorowa, drzewołazy, rzekotki, żaba olbrzymia. W akwarium można podziwiać żółwia morskiego – karetę oraz piękne ryby raf koralowych.

Najciekawszymi wydarzeniami w historii ZOO były pierwsze w Polsce rozmnożenia kondorów, mrówkojadów, ryb morskich – amfiprionów i ukwiałów symbiotycznych, a także wielu gatunków węży.
Płockie ZOO jako członek Europejskiego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) od roku 1997 uczestniczy w ponad 20 europejskich programach hodowlanych zwierząt rzadkich i ginących EEP (European Endangered Species Program) np: kondor wielki, szpak balijski, gibbon ungko, lwiatka złota, miko czarny, tamaryna cesarska, tamarynabiałoczuba, żyrafa, słoń indyjski, oryks szablorogi, panda mała, wilk panorama Płockagrzywiasty, zebra górska Hartmanna, pantera śnieżna, lampart perski, hipopotam karłowaty, boa kubański i inne. W ramach EEP do ZOO trafiają nieodpłatnie zwierzęta rzadkie, chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES).

Ogród jest także członkiem następujących organizacji: Światowego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów ( WAZA ) – od roku 2002, Międzynarodowego Systemu Informacji o Gatunkach ( ISIS ) – od roku 1997, Międzynarodowego Związku Dydaktyków ZOO ( IZE ) – od roku 1997.

Cały czas na terenie ogrodu trwają intensywne prace budowlano – remontowe.

W ostatnich latach powstało wiele nowych ekspozycji jak: wybieg ptaków wodnych, żółwi czerwonolicych, ekspozycje ptaków, insektarium, wyspa gibbonów,wybieg makaków japońskich, wybieg kangurów, wybieg dla lwów, wybieg pingwinów przylądkowych z basenem z oknem widokowym do obserwacji pingwinów pod wodą. Przebudowano ptaszarnię (obecnie Pawilon Ptaków Tropikalnych), słoniarnię z wybiegiem i ekspozycję żyraf. W wyremontowanym i zmodernizowanym w 2003 r. budynku starej małpiarni prezentowana jest największa w Polsce i jedna z największych w Europie, unikalna kolekcja tamaryn i marmozet – najmniejszych małp świata, zamieszkujących dżunglę Ameryki Południowej. W roku 2005 ukończono wybieg dla zebr Hartmanna, wybieg dla osłów somalijskich, ekspozycję cietrzewi i szklany ul. Jesienią 2007 r. otwarto nową ekspozycję lampartów perskich. Projektowany jest nowy pawilon dla słoni.

pogodno

pogodno 2009-08-23

Ten tu Tadeusz
to poległ na placu
boju z jakimś
koliberkiem?
a może założył ZOO
a może sprowadził
pierwsze małpki?
opisy prosimy,bo my wszystko chcemy wiedzieć!

pogodno

pogodno 2009-08-23

BRAWO!!!!!!

pogodno

pogodno 2009-08-23

No Andrea Doria
stanęłaś na wysokości
tak trzymaj
bo choćby jedną osobę
zainteresujesz swoim
miastem
to odniosłaś sukces
A są tacy co lubią wiedzieć
Dzięki!!!!

nkaska5

nkaska5 2009-10-23

...w naszym ZOO jest pięknie...

dodaj komentarz

kolejne >