Zalew Nowohucki...

Zalew Nowohucki...

...sztuczny zbiornik wodny oraz otaczający go park znajdują się w starej części Nowej Huty, w obecnej dzielnicy Bieńczyce. Zajmują teren pomiędzy al. Solidarności od południa, ul. Bulwarową od zachodu, OSiR „Krakowianka” od północy a od wschodu granicą jest rzeka Dłubnia, która zasila zbiornik.
Na wschód od Zalewu, po drugiej stronie Dłubni znajdują się zabudowania dawnej wsi Krzesławice, w tym kilka starych zabytkowych chałup oraz dworek Jana Matejki i drewniany kościół św. Jana Chrzciciela.
Park i zalew powstały w połowie lat 50. XX wieku jako jeden z obiektów rekreacyjnych Nowej Huty. Zbudowano je na obszarze dwukilometrowej zielonej strefy ochronnej, oddzielającej kombinat metalurgiczny od osiedli mieszkaniowych Nowej Huty. Zajmują obszar ok. 17 ha, w tym powierzchnia samego akwenu to ponad 7 ha.
W latach 50. i 60. zalew służył jako miejsce wypoczynku, pikników rodzinnych, imprez sportowych i koncertów. Znajdował się na nim niewielki pomost, można było pływać kajakami i rowerami wodnymi. Potem teren ten długo stał zaniedbany. Dopiero w początkach XXI wieku zaczęto zalew i jego okolice na nowo zagospodarowywać. Odmulono dno zbiornika, utwardzono brzegi. Odnowiono alejki, postawiono nowe ławki, wokół zalewu zainstalowano oświetlenie. Zbudowano boiska do koszykówki, siatkówki plażowej, kort tenisowy, dla najmłodszych zbudowano plac zabaw, usypano z piasku sztuczną plażę. Nad Zalewem znajduje się „Dom Wędkarza” a miłośnicy wędkarstwa mogą oddawać się swojej pasji czy to rekreacyjnie, czy też sportowo, gdyż akwen jest zarybiany i odbywają się na nim zawody wędkarskie.
Obok Zalewu znajduje się kompleks sportowy Ośrodka Sportu i Rekreacji „Krakowianka” gdzie znajdują się baseny, brodziki, kryte boisko ze sztuczną nawierzchnią. Wszystko to stanowi największy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w Nowej Hucie a gmina planuje także budowę przystani, amfiteatru, restauracji na wodzie.
Na Zalewie żyje kilka gatunków ptaków wodnych m.in.: łabędź niemy, kaczka krzyżówka, łyska, rybitwy, a na znajdującej się na nim niewielkiej wyspie, przez mieszkańców zwanej Małpim Gajem, są ich miejsca lęgowe.

dodane na fotoforum: