Noc Muzeów -Muzeum w Jarosławiu - Kamienica Orsettich

Noc Muzeów -Muzeum w Jarosławiu - Kamienica Orsettich

Siedziba Muzeum w Jarosławiu znajduje się w w centralnym punkcie miasta (Rynek 4), w renesansowej kamienicy Orsettich, która należy do najcenniejszych zabytków w Polsce.

Historia poczatków budynku sięga XVI w. W 1633 r. kamienicę nabył krakowski kupiec, Włoch z pochodzenia, Wilhelm Orsetti. Z jego starania została ona gruntownie przebudowana w stylu późnego renesansu. Należała ona następnie do Micińskich, Holczmanów, Cymenarowiczów i Tomasz Huttera. Po wojnie w 1944 r., opuszczoną kamienicę przeznaczono na potrzeby muzeum. W wyniku prac konserwatorskich przywrócono jej dawny wygląd i piękno.

Wystawy stałe:

HISTORIA JAROSŁAWIA

Pierwsze obiekty związane z historią Jarosławia zgromadzono już na początku XX w. Koncepcja ekspozycji muzealnych została podporządkowana danemu charakterowi kamienicy, kiedy to mieszkano na piętrze, a funkcje handlowe i reprezentacyjne koncentrowały się w przyziemiu. Zgodnie z tym w sklepie i w sieni dolnej umieszczono ekspozycje historyczną, w której na uwagę zasługują m.in. portrety właścicieli miasta, wyroby miejscowego rzemiosła oraz unikalny miecz katowski.

WIELKA IZBA

Umieszczona w tylnym trakcie wielka izba była i jest najbardziej reprezentacyjną salą kamienicy. Oryginalny, pochodzący z I poł. XVII w., wystrój architektoniczny sali podkreślają włoskie meble renesansowe, szafy gdańskie, stoły, krzesła, dywany. We wnętrzach zwanych almariami umieszczono wyroby rzemiosła artystycznego oraz drobne dzieła sztuki. Malarstwo reprezentowane jest głównie przez XVII-wieczne obrazy włoskie i flamandzkie, a rzeźba – monumentalną figurą Madonny z Dzieciątkiem z I ćw. XVI w.

WNĘTRZA MIESZCZAŃSKIE

Ekspozycje na I piętrze mają charakter wnętrz obrazujących kulturę mieszczaństwa polskiego, należą do nich: stylowy salonik biedermeierowski z meblami, obrazami i szkłem z tego okresu , meble empirowe w sieni górnej, meble z II poł. XIX w. Dopełnieniem są wyroby rzemiosła jak: zegary, świeczniki, dywany. Zachowane fragmenty XVII-wiecznej posadzki (na parterze i na Pietrze) oraz polichromii z XVII, XVIII i XIX w. przypominają, że kamienica cały czas "żyje", a Muzeum w Jarosławiu nie jest jedynie zbiorem eksponatów.

dodane na fotoforum: