lenka58

lenka58 2013-02-24

Żuraw - to symbol Gdańska i portowego charakteru miasta.
Jego masywna sylwetka, lekko wychylona nad Motławę, wyraźnie dominuje nad całą zabudową Długiego Pobrzeża.

lenka58

lenka58 2013-02-24

Żuraw - jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Został zbudowany w latach 1442 - 1444 w formie dwóch ceglanych baszt, między którymi zainstalowano drewniany mechanizm dźwigowy. Pełnił potrójną funkcję: dźwigu przeładunkowego, fortyfikacji obronnej i bramy miejskiej.

Jako dźwig miał za zadanie podnoszenie ciężkich ładunków ze statków oraz stawianie i opuszczanie masztów. Jego mechanizm napędowy stanowiły dwie pary kół o różnej średnicy zaopatrzonych w drewniane belki, po których chodzili robotnicy wprawiając koła w ruch obrotowy. Obecnie jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego, które prezentuje w Żurawiu wystawę, ukazującą życie portowego miasta w czasach największej jego prosperity od XVI do XVIII wieku. Gdańsk nazywany wówczas spichlerzem Europy, był najdynamiczniejszym portem na Bałtyku.

W salach wystawowych pokazano m.in. nawigację w porcie, techniki przeładowywania towarów, wygląd kupieckiego kantora i miesz...

conrrad

conrrad 2013-02-24

Nic dodać,nic ująć-jak zwykle jesteś perfekcyjna w opisach Starego Gdańska. Dziękuję Lenko,sympatycznej niedzieli serdecznie Tobie i całej rodzince życzę*:-)

orzech4

orzech4 2013-04-04

Piekny obraz !

dodaj komentarz

kolejne >