SAN GIOVANNI ROTONDO

SAN GIOVANNI ROTONDO

Kościół Ojca Pio - kamienny krzyż

W samym centrum chrześcijańskiej wiary znajduje się tajemnica Chrystusowego krzyża. W sposób naturalny zatem stał się on jednym z najważniejszych elementów wystroju chrześcijańskich świątyń. Nawet gdy się patrzy z daleka, bez większego trudu można rozpoznać budynek kościelny dzięki wyraźnie i jednoznacznie ukazanemu znakowi krzyża.

Nie inaczej jest, gdy spojrzymy na nowy kościół Ojca Pio w San Giovanni Rotondo. Choć sama jego bryła nie musi jednoznacznie kojarzyć się ze świątynią, to widoczny z daleka wysoki, wysmukły kamienny krzyż wskazuje na jej sakralny i chrześcijański charakter.

Mierzy on ponad 40 metrów wysokości. Zbudowany jest z kamiennej belki o zmiennym przekroju i wymiarach od 2,5 m na 2,5 m u podstawy do 0,4 m na 0,4 m u szczytu. Został wzniesiony przez nałożenie na siebie 65 ciosanych kamieni. Środkiem przechodzą stalowe pręty wzmacniające konstrukcję. W górze zostały umieszczone dwa horyzontalne ramiona o długości 4,5 m. Krzyż jest darem regionu Puglia, do którego należy San Giovanni Rotondo, a zaprojektowany został przez głównego autora projektu całego sanktuarium – Renzo Piano.

Ten krzyż, widoczny tak wyraźnie z daleka, jeszcze bardziej zachwyca swym ogromem, gdy znajdziemy się tuż koło niego. Z poziomu placu kościelnego widać jedynie jego górną część, stanowiącą mniej więcej 2/3 całej wysokości krzyża. Dopiero schodząc po schodach lub wzdłuż kolumnady, można znaleźć się u jego stóp, by podziwiać go w pełni. Tutaj też umiejscowione zostało wejście do znajdujących się pod poziomem kościoła: punktu przyjęć, sali pielgrzyma i auli spotkań.

Triumfalny charakter witającego pielgrzymów znaku krzyża nie jest przypadkowy. To właśnie krzyż zwycięski; krzyż, na którym nie ma już ciała Ukrzyżowanego; krzyż przekazujący radosną nowinę: Pan zmartwychwstał! Jednocześnie swoim kształtem przypomina on wagę, która jest symbolem Bożego sądu i Boskiej sprawiedliwości. Na jednej szali położony jest cały ciężar grzechu człowieka, całe odrzucenie dobra, jakiego może się dopuścić, na drugiej spoczywa nieskończony ciężar miłosierdzia i miłości Boga do swego stworzenia, wyrażony właśnie w pełnym oddaniu się Jezusa na krzyżu.

Pielgrzymi, tak często niosący ciężar swych grzechów, zmierzając w kierunku kamiennego krzyża-wagi mogą rozważać słowa Ojca Pio: „Twoje grzechy, choćby nie wiem jak liczne i ciężkie, mają kres. Boże Miłosierdzie jest nieskończone”. Wskazujący im drogę chwalebny znak Chrystusa, z którym w przedziwny sposób zjednoczył swoje życie Stygmatyk z San Giovanni Rotondo, nieprzerwanie głosi zwycięstwo Bożej miłości i zaprasza, by ufnie poddali się osądowi „Bożej wagi” – w sakramencie pokuty i pojednania.
(z sieci)

(komentarze wyłączone)