:))))

:))))

LICHEŃ

Kościół św. Doroty – dziś

Remont kościoła św. Doroty rozpoczął się 20 października 2007 r. Neogotycka bryła kościoła została zachowana, lecz wnętrze nawiązuje do baroku. Wszystkie elementy wnętrza, oprócz chóru i organów, zostały poddane renowacji.

Stojąc przed wejściem głównym świątyni, można zobaczyć okazałe drzwi wejściowe. Zostały one w całości wykonane z drewna, mają piękny ciemnobrązowy odcień.

Za drzwiami znajduje się i kruchta, w której umieszczone są figury Matki Bożej Niepokalanej i Świętego Antoniego.

Nowa posadzka wykonana jest z marmuru. Pod posadzką została umieszczona instalacja grzewcza. Ławki pomalowano na brązowo. Gruntownej renowacji zostały poddane stacje Drogi krzyżowej. Mają one nowe ramy o złotej barwie. Nowe są też witraże, znajdujące się powyżej w otworach okiennych. Przedstawiają one historię Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Idąc w stronę ołtarza, można zobaczyć kaplice boczne. W prawej znajduje się obraz przedstawiający bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Są tam też umieszczone relikwie Błogosławionego. W lewej natomiast znajduje się kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej wraz z wotami i tabliczkami, na których umieszczone są podziękowania za otrzymane łaski.

Na środku widoczny jest ołtarz główny. Został on przesunięty około 1,5 m w głąb. Zachowane zostało przejście za ołtarzem. Obraz, który obecnie umieszczony jest w ołtarzu głównym, przedstawia św. Dorotę, patronkę kościoła. Został on przeniesiony z ołtarza bocznego. Namalowano go prawdopodobnie w 1920 r. W czasie przeprowadzania remontu świątyni poddany był renowacji.

Stół ołtarzowy tworzą dwie postacie aniołów. Ich skrzydła stanowią główną część ołtarza, tzw. mensę. Ambona stoi z lewej strony ołtarza. Jej wygląd symbolizuje powiew Ducha Świętego. Biały marmur, z którego wykonany jest stół ołtarzowy i ambona, został przywieziony z Carrary (Włochy). Z tego samego kamieniołomu przed 500 laty Michał Anioł wziął marmur, z którego wykonał słynną Pietę.

Gdy spojrzymy do góry, widzimy okazałe żyrandole, które zostały wykonane przez kowala z Izabelina (jest on także twórcą balustrad).

Odnowiony kościół św. Doroty został ponownie otwarty dla wiernych w czerwcu 2008 r.

Specjalna uroczystość, połączona z konsekracją ołtarza, odbyła się 6 lutego 2009 r., czyli w odpust parafialny św. Doroty. Odpust św. Doroty stanowi zawsze dla wszystkich parafian okazję do modlitwy o pomyślność w nowym roku i dziękczynienie za łaski, których doświadczyli do tej pory.
(Z NETU)

dodane na fotoforum:

milena9

milena9 2011-10-13

Przecudny czesto tam bywam ) pozdrawiam serdecznie;)

(komentarze wyłączone)