:))))

:))))

Kościół p.w. Św. Marcina w Granowie

Kościół parafialny p.w. Św. Marcina jest jednym z najcenniejszych zabytków Gminy Granowo. Nie jest on jedynym kościołem w historii naszej parafii. Pierwszy bowiem powstał w najstarszej miejscowości należącej do Gminy tj. w Drużyniu i był p.w. Św. Mikołaja. W roku 1632 kościół ten został przyłączony do parafii granowskiej, gdyż na skutek zaniedbania właścicieli wsi uległ on ogromnemu zniszczeniu i spustoszeniu.
Obecny kościół jest trzecią z kolei świątynią wybudowaną w Granowie. Pierwszy z nich został wybudowany w 1298r. i wkrótce po tym z niewiadomych przyczyn uległ zniszczeniu na skutek pożaru. W miejscu zgliszczy w 1315r. powstał kolejny również drewniany, który został splądrowany i rozgrabiony w czasie najazdu szwedzkiego. W roku 1729 na polecenie Doroty Radomickiej rozebrano istniejący kościół i na jego miejscu wybudowano nowy, drewniany lecz na murowanych fundamentach. W latach 1868-69 istniejąca świątynia została gruntownie odrestaurowana. Obecnie kościół ma konstrukcję zrębową, wzmocnioną lisicami, jest jedno nawowy z nieco węższym prezbiterium, zamkniętym wielobocznie. Dachy kościoła są dwu spadowe, pokryte gontem. Przy prezbiterium od północnej strony znajduje się zakrystia, przy nawie od północy nowsza kaplica, a od zachodniej strony jest kwadratowa wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu, zwieńczona cebulastym hełmem 2-członowym. Wnętrze utrzymane jest w kolorycie surowego drewna, kryte stropem. Wewnątrz jest belka tęczowa z datą budowy i nowszym krucyfiksem. Ołtarz główny utrzymany jest w stylu barokowym, a dwa ołtarze boczne z drugiej połowy XVIII w. są w stylu rokokowym. W centralnej części głównego ołtarza znajduje się obraz Trójcy Świętej i patrona parafii – Św. Marcina. Jednymi z cenniejszych elementów jest: chrzcielnica z XVIII w. oraz barokowy kielich z 1660r.

Do zabytków przykościelnych należą:

Dzwonnica z końca XIX w. położona po południowo-zachodniej stronie kościoła. Konstrukcja drewniana zbudowana na planie prostokąta. Ściany są ażurowe z listewek, natomiast dwuspadowy dach pokryty jest gontem. W dzwonnicy znajdują się 3 dzwony: jeden z nich pochodzi z XVIw., drugi z 1525r., a trzeci z 1737r.

Cmentarz, który dzieli się na część zachodnią i wschodnią. Po południowo-zachodniej stronie kościoła znajduje się kilka starych nagrobków, wśród nich grobowiec rodziny Nieżychowskich z Granówka. Według rejestru konserwatorskiego zbudowany on został ok. roku 1841, natomiast wg. wyglądu zewnętrznego jest on z końca XIXw. Wybudowany na planie prostokąta, murowany, nietynkowany. Na ścianie frontowej 5 epitafiów pochowanych tu członków rodziny. Kolejny grób należy do Michała Hoffmanna, szeregowca z 3 batalionu grupy zachodniej powstańców wielkopolskich poległego 11.II.1919r. na froncie zachodnim. Jego grób to betonowa płyta nagrobna z metalowym ogrodzeniem, żelazny krzyż z biało-czerwoną tabliczką i marmurowa płyta z nazwiskiem pochowanego. Grób ten został odnowiony w roku 1972.

Figura Matki Bożej Niepokalanej znajdująca się obok bramy kościelnej, z początku XX w. Ustawiona jest ona na wysokiej kolumnie z ozdobną głowicą.

Ogrodzenie kościelne z XIX w. wymurowany z cegieł na kamiennej podmurówce, tynkowane. Po stronie południowej znajduje się brama z dwoma bocznymi furtkami. Przy plebanii fragment ogrodzenia z końca XIX w. składającego się z murowanych słupków na kamiennej podmurówce i przęseł z siatki w kutych, nieco zdobionych ramkach.

dodane na fotoforum:

elza100

elza100 2010-12-03

piękny zabytkowy Kosciół i fajnie opisany..

maly52

maly52 2010-12-03

Jaki obszerny, piękny opis starego, zabytkowego kościółka... serdeczności wieczorne przesyłam i życzę dobrej nocki...:))

wieska1

wieska1 2010-12-03

piękny kościółek,ciekawą ma historię

(komentarze wyłączone)