Kraków - Wawel

Kraków - Wawel

Relikty nieistniejących kościołów:
Sw. Jerzego; św. Michała i domu St. Borka...

"Nieistniejący obecnie kościół pod wezwaniem św. Jerzego znajdował się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Nie znamy jego początków. Istnieją wzmianki o ufortyfikowaniu kościoła św. Jerzego na Wawelu w roku 1243 oraz o wzniesieniu świątyni murowanej pod tym wezwaniem za czasów Kazimierza Wielkiego. Kościół ten znajdował się na dzisiejszym zewnętrznym dziedzińcu wawelskim, gdzie dzisiaj widnieją zarysy jego fundamentów, wyprowadzone ponad poziom gruntu podczas badań archeologicznych."
(wikipedia)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Jerzego_na_Wawelu

"Dom Stanisława Borka – nieistniejący już budynek Wzgórza Wawelskiego, po którym pozostało przyziemie, wchodzące w skład rezerwatu archeologicznego Wawel Zaginiony. Zbudowany został w 1551 r. dla (jak sugeruje nazwa) kanonika Stanisława Borka – dyplomaty, sekretarza Zygmunta I Starego."
(wikipedia)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_Stanis%C5%82awa_Borka_na_Wawelu

"Nieistniejący kościół pod wezwaniem św. Michała znajdował się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1148, kilkaset lat później Jan Długosz wspomina o wzniesieniu – za panowania Kazimierza Wielkiego – świątyni murowanej na miejscu wcześniejszej drewnianej. Kościół ten znajdował się na dzisiejszym zewnętrznym dziedzińcu wawelskim, gdzie dzisiaj widnieją zarysy jego fundamentów, wyprowadzone ponad poziom gruntu podczas badań archeologicznych."
(wikipedia)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Micha%C5%82a_na_Wawelu

dodane na fotoforum:

mariano

mariano 2011-11-23

Te nieciekawe kamyki wystające z ziemi to są fundamenty kościołów św. Jerzego i św. Michała oraz domu Stanisława Borka .

(komentarze wyłączone)