Ślady dawnych Kopalń-3-Szyb "Cila"-"Cecilia"

Ślady dawnych Kopalń-3-Szyb "Cila"-"Cecilia"

Początki historii kopalni sięgają lat 40. XIX wieku. Prace nad wydrążeniem pierwszego szybu
kopalnianego rozpoczęto w latach 50., jednak ze względu na gwałtowny napływ wód gruntowych prace wstrzymano.
W 1868 roku kopalnia została połączona technologicznie z zakładem „Leon” i zyskała nowe tereny górnicze. W latach 90. XIX wieku zakład przyłączono do kopalni „Charlottengrube”. Od tej pory szyb pełnił funkcje wentylacyjne dla sąsiadującego szybu „Erbreich”
Początkowo zabudowa kopalni składała się
głównie z drewnianych budynków nadszybia z wieżą i maszynownią, wyjątek stanowił murowany budynek kotłowni. W latach 1907–1910 dotychczasową zabudowę szybu przebudowano, zyskał on obudowę murowaną, stalową wieże, murowane nadszybie oraz został wyposażony w nowe urządzenia.
Na południe od szybu wzniesiono ciąg zabudowy składający się z maszynowni, rozdzielni ze stacją trafo oraz napędem wentylatora. Na północny – zachód od zabudowań zlokalizowano budynki cechowni i kotłowni. Oprócz nadanych nowych funkcji wentylacyjnych, szyb Cecylia służył jako szyb zjazdowy.
W latach 20. XX wieku do budynku cechowni dobudowano łaźnię.

Po 1945 roku szyby Cecylia i Erbreich odpowiadały za odpowietrzenie wyrobisk kopalni „Rydułtowy”. W momencie gdy szyb Cecylia przestał pełnić funkcje zjazdowe, budynek cechowni został zaadaptowany na przestrzeń mieszkalną, a budynek łaźni utracił swoje dotychczasowe funkcje. W latach 70. po nieudanych próbach pogłębienia szybu, zdecydowano o jego wyłączeniu i zasypaniu.
Począwszy od lat 90. teren został wykupiony przez podmioty gospodarcze oraz osoby prywatne.Źródło: WSTĘPNE SPRAWOZDANIE Z INWENTARYZACJI OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH
W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM, Katowice, styczeń 2012

dodane na fotoforum:

(komentarze wyłączone)