Przerzeczyn Zdrój-Epitafia kościół parafialny

Przerzeczyn Zdrój-Epitafia kościół parafialny

Płyta nagrobna Georga von Niemitz (auf Gaumitz) z Gunic, zmarłego w 1576 roku. -----------------------------------Wokół kościoła zachowało się 41 całopostaciowych nagrobków szlacheckich z okresu od 1552 do I poł. XIX w. __________________________
Przerzeczańskie epitafia i płyty nagrobne
Epitafia to nagrobne napisy czy też uzupełnienie grobów zmarłych, pochowanych w podziemiach kościelnych lub przylegających do nich cmentarzy, dodatkowymi tablicami ozdobnymi. Epitafia stanowiły modny na Śląsku obyczaj i dotyczyły głównie przedstawicieli zamożnych rodów z uwagi na koszt pochówku, wykonania grobowca i w końcu zamówienia dodatkowego epitafium.
Jeden z najbogatszych zbiorów sztuki epitafijnej na Śląsku można zobaczyć w Przerzeczynie Zdroju. Tutaj na zewnętrznych ścianach kościoła parafialnego, murach otaczających cmentarz i sąsiadujących budynkach znajdują się liczne (ok. 60) renesansowe i barokowe epitafia oraz pomniki nagrobne. Epitafia przerzeczyńskie wypełnione są napisami, plastycznie przedstawianymi postaciami ludzkimi, rycerzy w zbroi, kobiet w strojach z epoki, dzieci. Prawie każde epitafium sygnowane jest herbem szlacheckim często podpisanym. Są tu także epitafia nagrobne piekarza ozdobione gmerkiem na kształt precla oraz pastorów.
I tak najstarsza z tablic, tablica granitowa przy zewnętrznym wejściu do zakrystii powstała najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku. Przedstawia tarczę herbową ze skrzyżowanymi łapami niedźwiedzia, dwie piły, u dołu ozdobiona stylizowaną lilią. Być może jest to pierwowzór herbu rodziny Pfeilów. W południowej ścianie, przy drzwiach salki katechetycznej, znajduje się tablica poświęcona prawdopodobnie Hansowi von Pfeil. Przedstawia ona małżeńską parę fundatorów klęczących pod krzyżem. Epitafium ozdobione jest herbami rodziny Pfeil i Salich. Tablica ta wykonana z piaskowca pochodzi z 1558 roku. Tablica jest marnej jakości, bo najprawdopodobniej poświęcona była Hansowi Pfeil – uchodzącemu za życia za utracjusza i hulakę. Rodzina więc bez wielkich kosztów ufundowała tablicę, nie pozbawiając go tym samym po śmierci symboli godnych rycerskiego rodu.
Epitafium z XVI wieku Hansa von Nemitz na zachodniej ścianie kościoła zadziwia doskonałym wykonaniem. Można tu dostrzec na niej najdrobniejsze elementy stroju rycerskiego: klamerki, paski, detale zbroi, koronki koszuli, szarfy.
Na południowej ścianie kościoła widnieje z kolei epitafium pokazujące dramat kobiety żegnającej zmarłe dziecko. Nagrobek Georga Nimitza także na południowej ścianie z 1576 roku ukazuje brodatego rycerza. Inskrypcja dowodzi, że Nimitzowie byli właścicielami Przerzeczyna i Gumina.
Na budynku przy kościele widnieje nagrobek dwojga dzieci z rodziny Seidlitz z 1582 roku. Dwa podwójne nagrobki dziecięce rodu Pfeil z XVI w umieszczone są na murze otaczającym kościół.
Epitafia barokowe w większości na południowej ścianie prezbiterium i przedsionka generalnie nie prezentują już postaci. Są to głównie literackie opisy dokonań zmarłych. Z XVIII wieku pochodzą tablice poświęcone związanej z podniemczańskimi wioskami:Kietlinem, Ligotą Małą, Nową Wsią Niemczańską i Ruszkowicami rodzinie słynnego poety i filozofa Daniela Caspera von Lohenstein urodzonego w Niemczy 25 stycznia 1635 roku.
Tekst pochodzi z portalu Wratislaviae Amici

dodane na fotoforum:

lena12

lena12 2014-06-05

Ciekawie opisałeś ...dziękuję .....
Pozdrawiam i miłego wieczorku życzę:)))

musiak

musiak 2014-06-05

bogata i ciekawa historia Dolnego Slaska -
kiedys bylam tu na wczasach, ale do tego kosciola nie dotarlam - -wedrowalam po gorach-
pozdrawiam i zycze dalszych ciekawych wypadow.

roma55

roma55 2014-06-05

C.d. epitafiów ... bardzo ładna fotka z ciekawym opisem :) Pozdrawiam serdecznie :)

basia04

basia04 2014-06-05

Ciekawa historia:)
pozdrawiam:)
re:tak:)

ewusia

ewusia 2014-06-05

Ładne historyczne płyty nagrobne
i ciekawy opis. Pozdrawiam.

jaska15

jaska15 2014-06-05

wspaniale i ciekawe..pozdrawiam wieczorkiem;-))

halka

halka 2014-06-06

Wspaniały i jakże ciekawy zbiór pokazałeś na fotkach;super opisy uzupełniły moją wiedzę na ten temat.Pozdrawiam serdecznie.

szinue

szinue 2014-06-06

..jak zawsze bardzo ciekawie,pozdrawiam serdecznie :)

sta26

sta26 2014-06-06

Super całość - radosnego dnia życzę:)

maate

maate 2014-06-06

Ciekawie opisujesz, poczytałam i wiele dowiedziałam się z opisu i zdjęć ,dzięki ... warto zwiedzić takie ciekawe miejsca... dobrego dnia życzę :)

msciwa

msciwa 2014-06-06

piękna całość Andrzeju..pozdrawiam Cię cieplutko w ten piękny słoneczny piątek..:)

(komentarze wyłączone)