Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku

Kościół Św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii w Głogówku pochodzi z 1284 roku. W 1378 roku kościół został podniesiony do godności Kolegiaty.
Obecny kościół ufundował książę opolsko-raciborski Fryderyk w 1350 roku. Został on wzniesiony na miejscu starszej budowli, w stylu gotyckim z dwuwieżową fasadą. W 1428 roku zajazd husycki spustoszył miasto. Wtedy też została zniszczona i rozwiązana kolegiata.

Podczas odbudowy świątyni, w prezbiterium odtworzono sklepienie sieciowe według pierwowzoru. W czasie wielkiego pożaru miasta w 1765 roku spłonął również kościół i bezpowrotnie przepadło bogate wyposażenie świątyni.

Odbudowy kościoła podjęto się w latach 1776 - 1781. Fundatorami odbudowy byli właściciele Głogówka - von Oppersdorffowie. Podczas odbudowy zmieniono wystrój z surowego gotyku na bogaty wystrój barokowy. Twórcami tego dzieła byli: Franciszek Antoni Sebastini, który wszystkie powierzchnie kościoła pokrył polichromiami oraz Jan Józef Schubert, który wykonał dekoracje stiukowe. W świątyni głogóweckiej stworzono w gotyckim wnętrzu nastrój współgrania wszystkich elementów barokowego wystroju: polichromii, rzeźby, snycerki ołtarzy oraz detalu sztukatorskiego. Polichromie Sebastiniego niepostrzeżenie z malowanych przemieniają się w plastyczne stiuki.

dodane na fotoforum:

kolejne >

ansuz07

ansuz07

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

halb09

halb09 wczoraj

Pięknie dekorowany kościół.

halka

halka wczoraj

Tyle tu przeróżnych zdobień,że nie wiadomo na co patrzeć.

dodaj komentarz

kolejne >

X

Serwis garnek.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies