COIMBRA

COIMBRA

Miasto położone jest w środkowej Portugalii nad rzeką Mondego, na styku gór Serra da Estrela i Niziny Nadbrzeżnej, w pobliżu wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, na terenie Beira Litoral. Jest stolicą dystryktu Coimbra. Podstawę gospodarki współczesnej Coimbry stanowi przemysł ceramiczny, włókienniczy, przetwórstwa spożywczego i skórzano-obuwniczy. Coimbra posiada dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne. Jest ważnym ośrodkiem naukowo - kulturalnym. Samo miasto liczy około 50 tysięcy mieszkańców, zaś aglomeracja około 140 tys. co sytuuje Coimbrę na trzecim miejscu wśród największych miast Portugalii. Obszar municipium wynosi 315 km2.
ZARYS HISTORII
Miasto założyli Rzymianie i nazwali je Eminium. Pozostawało jednak w cieniu sąsiedniej osady o nazwie Conimbriga i od niej, dużo później, wzięło swoją nazwę - Coimbra. Po upadku Rzymu panowali na tych terenach Swewowie - w V wieku, a następnie Wizygoci. Jeszcze w V stuleciu ustanowiono tu siedzibę biskupstwa. W 711 roku Coimbra została zdobyta przez Arabów, w których rękach pozostawała do roku 1064, kiedy to w wyniku postępującej rekonkwisty została odbita przez portugalskich i hiszpańskich chrześcijan, pod dowództwem króla Leonu Ferdynanda. W 1139 roku pierwszy król Portugalii Afonso I Henriques przeniósł tu z Guimaraes stolicę rodzącego się państwa portugalskiego. Miasto pełniło tę rolę do 1256 roku. W 1290 roku stała się formalnie początkową siedzibą pierwszego uniwersytetu w kraju. W XIII i XIV wieku Coimbra była miejscem obrad Cortes, czyli parlamentu Portugalii. W czasie wojen napoleońskich przebywały tu wojska francuskie pod dowództwem Andoche Junota i Andre Masseny.
Dla Portugalczyków Coimbra jest prawdziwą lekcją historii ich państwa, świadectwem dawnej chwały. Natomiast dla odwiedzających miasto turystów - żywym muzeum. Z Coimbry i jej okolic wywodziło się sześciu monarchów Portugalii. Stara, zabytkowa część Coimbry rozpostarta jest na wzgórzu, na prawym brzegu rzeki spiętej trzema mostami. Wzgórze to zwieńczone jest budynkami uniwersyteckimi i wieżą Torre de Cabra. Miasto już w średniowieczu podzieliło się urbanistycznie na Almedinę - część górną, arystokratyczną i Baixa, dolną - mieszczańską i rzemieślniczą