Agestis

Agestis

Rozważania nad 5 grupą (72-75) a w niej 3 gatunki, które spełnaja wymagania.

Eumedon ma swój charakterystyczny biały pasek , który ciągnie się od od żyłki poprzecznej do przepaski zewnętrznej. To nie on.

Pozostają 2 gatunki artakserkses i agestis. Te dwa gatunki są bardzo podobne. Oba maja plamkowaną strzępine i układ plamek, samce i samice mają brunatny wierzch. Jednak pierwszy jest bardzo rzadki i występuje tylko na północnym-wschodzie naszego kraju. Na podstawie lokalizacji stanowiska można oznaczyć delikwenta. To agestis. Występuje na całym terenie Polski. Brawo Groszki.

Ten przykład miał pokazać jak przebiega dochodzenie w sprawie poszukiwania gatunku. Zasada odrzucania kolejnych grup i skupienie się tylko na tych podobnych. Weryfikacja pozostałych przez szukanie drobnych niuansów i szczegółów. Czasami jest to drobna kropka, często miejsce występowania.
---------------------------
Agestis ma charakterystycznie przesunietą drugą kropkę na spodzie tylnego skrzydła, która często łaczy się z sąsiednią (pierwszą) tworząc cyfre : 8. Teraz przeglądając swoje zdjecia niemal natychmiast wyłapuje wszystkie agestisy, które spotkałem w wakacje.

Następna zagadka będzie trudniejsza bo bez mojego rozważania.

groszki

groszki 2015-09-27

Twoje rozważania bardzo mi pomogły :))) Dziękuję za miłą zabawę Andrzeju :)

dodaj komentarz

kolejne >