Mapa Prawie nie istniejące Miasteczko Kłomino (Gródek)

Mapa Prawie nie istniejące Miasteczko Kłomino (Gródek)

Dlaczego prawie nieistniejącego?
Trochę historii
Kłomino powstało w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Stacjonowały tu niemieckie oddziały Służby Pracy, a później zorganizowano obóz jeniecki. W listopadzie 1939 roku w stalagu znajdowało się 6 tysięcy polskich jeńców wojennych oraz 2300 cywilów aresztowanych na terenach Polski. W 1940 roku to miejsce zajął Oflag II D Gross-Born. Do polskich jeńców dołączyli Francuzi i Rosjanie. W 1945 roku hitlerowcy ewakuowali jeńców. Po odejściu wojsk niemieckich, tereny przejęły wojska radzieckie, które więziły żołnierzy niemieckich. Po przejęciu przez Rosjan, wybudowano tu bloki, garaże, koszarowce, sklepy i kino. Kłomino opustoszało dopiero w 1992 roku, kiedy wyjechali stąd ostatni żołnierze rosyjscy. W okresie powojennym rozebrano 50 budynków poniemieckich, by odzyskać cegłę do budowy Pałacu Kultury w Warszawie. W przeciwieństwie do Bornego Sulinowa Kłomino nie zostało zasiedlone i nigdy nie otrzymało praw miejskich.
Podobno po odejściu Wojsk Radzieckich prywatne osoby wykupiły za grosze część budynków żeby zarobić na sprzedaży, proponując zbyt duże ceny nie sprzedali nic. Teraz są dwa budynki koszarowe w miarę dobrym stanie, jeden blok mieszkalny prawie kompletny, reszta bloków i budynków rozszabrowane i zniszczone walące się.
W tym miasteczku do niedawna zamieszkiwało parę rodzin, ale je przeniesiono do Bornego teraz dalej ktoś mieszka, ale mogą to być ludzie, którzy tam pracują przy rozbiórce budynków lub bezdomni.

dodane na fotoforum: