[31240365]

Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej w Podzamczu

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej znajduje się przy drodze prowadzącej z Ogrodzieńca do Pilicy w miejscowości Podzamcze, w odległości około 2 kilometrów od Ogrodzieńca. Kult Matki Bożej Skałkowej rozpoczął się w tym miejscu już w 1818 roku. Historia przedstawia wydarzenie, które zapoczątkowało istniejącą do dzisiaj wiarę, w to że jest to miejsce święte.

Dnia 14 października 1818 roku mieszkańcowi Podzamcza ukazał się na skale wizerunek Matki Bożej. Po tym wydarzeniu, na skale, w miejscu ukazania się wizerunku Matki Bożej umieszczono obraz Najświętszej Maryi Dziewicy, a mieszkańcy codziennie wchodząc po drabinie zapalali światło przed obrazem. Obraz ten miał być z zamkowej kaplicy przeniesiony do kościoła, jednak to miejsce upodobała sobie Matka Zbawiciela, więc z wielką procesją z kościoła przeniesiono obraz w miejsce objawienia. W miejscu tym było kiedyś źródełko, do którego przychodzili obmywać się chorzy ludzie, gdyż miało ono leczniczą moc. W pięćdziesiątych latach mieszkańcy Podzamcza zbudowali na Skałce niedużą kaplicę ze skalniaków i z lekkiej stalowej konstrukcji. Do 1999 r. w każde niedzielne popołudnie w okresie wiosenno-letnim odprawiano w niej msze święte. W marcu 2000 roku została ona rozebrana, aby na jej miejsce postawić większa i piękniejsza kaplicę z zakrystią.

Nowa kaplica zaprojektowana przez architekta mgr inż. Marka Tonderę wraz z figurą Matki Bożej, została uroczyście poświęcona przez J. Eks. Ks. Bp Adam Śmigielski, głównego celebranta liturgii Mszy Świętej, w dniu 12 czerwca 2000 roku. Niezwykle podniosły momentem mszy był inaugurowany śpiewem ks. Wiesława Wróbla nowej pieśni, której słowa napisał ks. Prob. Stanisław Fert z Jaroszowca i ks. Prob. Józef Podkowa. Na głównym ołtarzu Sanktuarium znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz ten wykonany był wcześniej z drewna, natomiast obecnie po odnowieniu zdobiony złotem. Warto wspomnieć, że historia obrazu była nieznana do momentu oddania go w ręce konserwatora, który na odwrocie odkrył następującą treść: „W roku 1862 sprawiona przez Dziedzica Podzamcza Kozłowskiego a odnowiona w roku 1881 przez W. Pachulskiego i Ludwika Wesołowskiego i Srokosza i Zielińskiego (to nazwisko przekreślone) Ludwika Szaniawska, Wojciech Frycz emeryt sędzia pokoju”. W 2001 roku w uroczystość Matki Bożej Matki Kościoła obraz został ukoronowany przez bpa sosnowieckiego, a następnie 20 maja 2002 r. kaplica w Podzamczu dekretem bpa Adama Śmigielskiego podniesiona została do rangi Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej.

Wejście na plac Sanktuarium zdobi kamienny łuk z bramą, a także piękna dzwonnicą. 0 maja 2004 r. na placu sanktuaryjnym ustawionych zostało pięć stacji różańcowych obrazujących najważniejsze wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Zostały one uroczyście poświęcone przez ks. bpa Adama Śmigielskiego w asyście ks. prob. Józefa Podkowy. czasie poświęcenia stacji różańcowy rozbrzmiewała wśród skał pieśń Ave Maryja. Fundatorami tych stacji są parafianie z Ogrodzieńca i Podzamcza. W sanktuarium znajduje się też historyczny krzyż. Był on wykonany w Cementowni „Wiek” w latach 50 – tych w warunkach konspiracyjnych. Były to czasy, kiedy pracownik przyłapany na takiej pracy byłby zwolniony. Krzyż został poświęcony przez ówczesnego proboszcza parafii Ogrodzieniec ks. Stanisława Sobieraja.
Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej jest odzwierciedleniem nowoczesnej architektury i sztuki, a wraz z otaczającą ją przyrodą niewątpliwie zachwyca każdego. W sposób naturalny harmonizuje z otaczającym krajobrazem ruin zamku. Jest to miejscem nadzwyczajne, urzekające swym pięknem, napawające ciszą i spokojem.

dodane na fotoforum:

maniek1

maniek1 2016-04-22

  【ツ】.Piekna fotka:))
Miłego i słonecznego piątku życzę:))

spider6

spider6 2016-04-22

Niech Twoje Serce,wypełnia powiew kojącego ciepła i promienie radości...
Miłego piątku życzę i nadchodzącego weekendu.;)

gina32

gina32 2016-04-22

wspanialy opis.;)

alola11

alola11 2016-04-22

dziękuję...

mery50

mery50 2016-04-22

Ciekawy opis.
Ja też tutaj lubię bywać.

(komentarze wyłączone)