dzięki wszystkim, którzy wytrwali;)))

dzięki wszystkim, którzy wytrwali;)))

Głodne Jeziorka to 5 dystroficznych, bezodpływowych, zarastających dośrodkowo mszarami jezior o powierzchniach 0,10 ha, 0,42 ha, 0,65 ha, 0,64 ha, 0,87ha usytuowanych na północno wschodnim krańcu Parku.
Celem utworzenia rezerwatu było zabezpieczenie jezior wraz z przyległymi torfowiskami o naturalnej roślinności bogatej w rzadkie gatunki.
Pagórkowate ukształtowanie terenu wokół kotłowych zagłębień wypełnionych ciemną taflą wody jezior ułatwia dopływ bigenów do nich. Zbocza wokół jeziorek porośnięte są starym lasem sosnowym. Dopływające do jezior z otaczających je torfowisk duże ilości związków humusowych kwalifikują je jako jeziora polihumusowe. W jednym z jezior stwierdzono występowanie okoni. Nazwa Głodne Jeziorka była używana już przed II wojną światową. Dwa z pięciu jeziorek widać z niebieskiego szlaku prowadzącego z Martwicy do Krępy Krajeńskiej. Możemy tu zaobserwować m.in.: turzycę bagienną, żurawinę błotną, trzy gatunki rosiczek czy bardzo rzadkiego w Polsce torfowca brunatnego. Brunatna barwa wody jest równie charakterystyczna jak zespoły roślinne występujące w jeziorach tego typu. Ze względu na kwaśny odczyn wody (pH ok. 5), fauna zasiedlająca wody jezior jest równie interesująca. Licznie występują larwy ważek, między innymi bardzo rzadka w Polsce ważka iglica czy larwa równie rzadkiego komara wodzienia . Ichtiofauna reprezentowana jest jedynie przez okonia - karłowatą „formę głodową” tego gatunku. A fauna to równie rzadki kumak nizinny, żagnica subarktyczna, zalotka białoczelna… przyznaję, że na oczy nie widziałam ale… na uszy słyszałam;))) (źr. DPN, Wikipedia)

dodane na fotoforum:

eljot60

eljot60 2009-05-28

dzięki Aguś za fantastyczną wyprawę - było SUPER !
... zjadłbym coś ... ;)

ps. pisze tak, bo właśnie dolatują mnie zapachy z kuchni (żona kończy obiad pichcić )

dodaj komentarz

kolejne >