Białystok  -  teatr dramatyczny

Białystok - teatr dramatyczny

Kontrowersje wokół nazwy .

Decyzją marszałka Jarosława Schabieńskiego, 12 maja 2007 Aleksander Węgierko przestał być patronem Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Przywrócono pierwotnego patrona, tj. Józefa Piłsudskiego. Nazwa utrzymała się jednak tylko przez pół roku. Podczas listopadowej sesji rady miejskiej, radni Białegostoku ponownie nadali Teatrowi Dramatycznemu imię Aleksandra Węgierki.

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-09-18

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku mieści się w gmachu zaprojektowanym przez Jarosława Girina i zbudowanym w latach 1933-1938. Pierwotnie był to Dom Ludowy im. J. Piłsudskiego, w budynku miały znajdować się sale: widowiskowa, teatralna, seminaryjna oraz biblioteka i towarzystwo kulturalno-oświatowe. Plany jednak przerwała wojna.

Image

Rok 1940 był przełomowy dla białostockiego teatru. Aleksander Węgierko powołuje wtedy do życia pierwszy stały zespół. W tym samym roku placówka zostaje upaństwowiona i przyjmuje nazwę Państwowego Teatru Polskiego Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Wybuch wojny niemiecko-rosyjskiej powoduje likwidację teatru. Jednak już we wrześniu 1944 roku powstaje Teatr Wojewódzki w Białymstoku (w tym okresie działał jeszcze jedynie Teatr w Lublinie). Początkowo spektakle odbywają się w budynku obecnego Kina TON, a od 1948 r. w obecnym budynku. W 1950 roku teatr zostaje ponownie upaństwowiony i przyjmuje imię Aleksandra Węg...

abi11

abi11 2009-09-18

W 1950 roku teatr zostaje ponownie upaństwowiony i przyjmuje imię Aleksandra Węgierki. W Białymstoku występowali między innymi: Halina Kossobudzka, Józef Kondrat, Jan Świderki, Witold Różyczki, Czesław Wołłejko.

dodaj komentarz

kolejne >