B I A Ł Y S T O K-cmentarz żydowski

B I A Ł Y S T O K-cmentarz żydowski

Płaskorzeźby na macewach mogą nawiązywać też do zawodu wykonywanego za życia. Do takich symboli zaliczamy wspomniany już uprzednio lancet na grobie mohela, gęsie pióro oznaczające macewę sofera, czyli osoby zajmującej się przepisywaniem Tory; węża Eskulapa na grobach lekarzy czy instrumenty muzyczne na nagrobkach muzyków.

Na niektórych macewach - między innymi na cmentarzu żydowskim w Warszawie - uważny obserwator dostrzeże wyrzeźbione kłódki lub rygle. Symbol ten nawiązuje do dawnego zwyczaju składania do grobu kłódki. Halina Marcinkowska w opracowaniu zatytułowanym "Żydowski pogrzeb w przedwojennej Polsce" wyjaśnia motywy takiego postępowania: "Kłódkę kładziono na usta zmarłego, by ten "nie mówił". Kładąc kłódkę do grobu chciano by zmarły nie przekazywał tego, co się dzieje na tym świecie, przy czym kładziono ją nie bezpośrednio na usta, lecz na deskę wierzchnią na wysokości ust. Kłódka to znak zamknięcia grobu po wieczne czasy - jedno z talmudycznych określeń grobu oznacza "zamknięcie", "zamek".

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-08-20

Cmentarz Żydowski

Ulica Wschodnia.
Na cmentarzu tym znajdują się mogiły żydowskie - macewy oraz obelisk upamiętniający białostockich Żydów .
Od kilku lat trwają prace remontowe przy ogrodzeniu cmentarza, a także inwentaryzacja nagrobków, prowadzona przez studentów Uniwersytetu w Białymstoku

dodaj komentarz

kolejne >