Sancygniów

Sancygniów

Pałac Deskurów 25/06/2017
Neorenesansowy pałac w Sancygniowie (woj. świętokrzyskie, pow. pińczowski) powstał w 1882r. w miejscu XVI-wiecznego dworu obronnego Sancygniowskich, z którego pozostały obwarowania z bramami. Sancygniowscy byli właścicielami majątku przez 6 pokoleń. W XIX w. przeszedł w ręce Deskurów - francuskiej rodziny szlacheckiej przybyłej do Polski po rewolucji.
Pałac został wybudowany dla Andrzeja Deskura, patrioty dwukrotnie zesłanego na Syberię. Spędził tam łącznie 16 lat. Po powrocie z zsyłki przyczynił się na swoim terenie do rozwoju edukacji i rzemiosła. Jego syn – Józef był znanym malarzem i grafikiem. Zbiór jego ilustracji do "Baśni tysiąca i jednej nocy", podarowany Henrykowi Sienkiewiczowi, można zobaczyć w dworku pisarza w Oblęgorku. Z inicjatywy żony Józefa, Zofii z Klemensowskich Deskur, w 1917r. w pozostałym po Sancygniowskich lamusie (dawnej zbrojowni, a być może także ariańskim zborze) powstało muzeum.
Na szczycie pałacu umieszczono 22 rzeźby bohaterów narodowych, a nad głównym wejściem dwie kamienne tablice. Na jednej z nich pozostawiono miejsce do wyrycia daty oczekiwanego przez wszystkich odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zespół pałacowy bez szwanku przeżył II wojnę. Gorzej było z wyposażeniem. Rosjanie spalili też część cennej pałacowej biblioteki. Ocalałe starodruki można zobaczyć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Po wojnie pałac został znacjonalizowany. Mieścił się w nim zakład odwykowy. Potem zaczął popadać w ruinę.
Ostatnia dziedziczka – hrabina Stanisława z Kosseckich Deskur zmarła w 1995r. i została pochowana na cmentarzu w Sancygniowie. W uroczystości pogrzebowej brało udział trzech biskupów i kardynał Macharski. Nic dziwnego – jej syn to bliski współpracownik Jana Pawła II kardynał Andrzej Maria Deskur.(z netu)
https://www.youtube.com/watch?v=pZ6IO31EXwg&list=FLFWL19xOISXKYy1bgs-p0Vw&index=94

dodane na fotoforum:

(komentarze wyłączone)